Jak oceniać mieszkania do wynajęcia

Szukając nowych czterech kątów, skupiamy się na wielu kwestiach. Co wziąć pod uwagę, szukając najbardziej nam odpowiadającego mieszkania do wynajęcia?

Jak oceniać mieszkania do wynajęcia
Najpierw sprawdź mieszkanie, potem myśl o przeprowadzce

Szukając mieszkania do wynajęcia, szczególnie w przypadku chęci podpisania długoterminowej umowy z właścicielem, pod uwagę należy wziąć wiele istotnych czynników, decydujących o wartości lokalu i stopniu, w jakim zaspokoi on nasze potrzeby. Co wziąć pod uwagę, oceniając mieszkania do wynajęcia?

Stan techniczny mieszkania

Jeśli jesteśmy zainteresowani długoterminowym najmem, sprawdźmy, czy mieszkanie sprosta naszym oczekiwaniom pod względem swojego stanu technicznego:

 • rodzaj okien,
 • instalacja elektryczna, hydrauliczna czy gazowa,
 • wentylacja,
 • wyposażenie mieszkania (sprzęt AGD, meble),
 • wiek budynku.

Oszczędzić nam to może nie tylko wielu kłopotów i nerwów, ale również sporo pieniędzy w przypadku, gdy właściciel nie poczuje się do odpowiedzialności za naprawę lub wymianę uszkodzonych części czy instalacji, nie postanowi o tym umowa najmu lub zimą zapłacimy krocie za ogrzewanie z powodu nieszczelnych okien. Kwestie związane z opłatami za naprawy należy ustalić w trakcie negocjacji i przed podpisaniem umowy.

Jeśli sami nie czujemy się na siłach by poprawnie ocenić stan techniczny mieszkania, poprośmy specjalistę, by sporządził dla nas audyt.

Lokalizacja

Od lokalizacji mieszkania do wynajęcia uzależniony jest w znacznym stopniu koszt samego najmu. 

 • Bezpieczne dzielnice znajdujące się blisko węzłów komunikacyjnych i ośrodków życia miejskiego automatycznie windują ceny w górę. 
 • Również mieszkania w centrum często mają podwyższone ceny - niskie opłaty miesięczne za wynajem w takich lokalizacjach mogą oznaczać zły stan techniczny lokalu lub inne problemy.
 • Odpowiedzmy sobie na pytanie, czy zależy nam, by mieszkanie było zlokalizowane blisko miejsca pracy, przedszkola czy szkoły naszych dzieci czy wolelibyśmy żeby było oddalone od centrum miasta i hałasu. 

Pamiętajmy, by podejmując decyzję, wziąć pod uwagę codzienne koszty transportu (dojazdy do pracy czy wybór pomiędzy samochodem a miejskimi środkami lokomocji).

Przewidywane koszty utrzymania

Szukając odpowiedniego mieszkania do wynajęcia, sprawdźmy, na jakim poziomie będą się kształtować nasze comiesięczne wydatki na prąd, gaz czy wodę. 

Mieszkania starszego typu często nie mają ogrzewania centralnego, a to może się okazać tańsze niż ciągłe nagrzewanie pomieszczeń za pomocą piecyków elektrycznych czy gazowych.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo mieszkania uzależnione jest nie tylko od jego lokalizacji, ale również od wyposażenia samego budynku i lokalu mieszkalnego. 

Zorientuj się czy mieszkanie lub budynek, którym jesteś zainteresowany, posiada na przykład alarm przeciwpożarowy, domofon czy wietrzniki, zapewniające stałą wentylację.

Komfort życia

 • Mieszkanie musi nam odpowiadać wielkością i wystrojem wnętrz, w przypadku, gdybyśmy nie mogli urządzić go po swojemu.
 • Upewnijmy się, że jego właściciel wzbudza naszą sympatię i nie będzie nam składał niezapowiedzianych wizyt w środku nocy. 
 • Szukajmy najbardziej dostosowanego do naszych potrzeb – z miejscem parkingowym, piwnicą lub schowkiem na rowery w zależności od tego, na czym najbardziej nam zależy.
 • Sprawdźmy czy w okolicy znajdziemy ulubiony sklep spożywczy, przyjemną kawiarnię, niezbędne nam usługi czy np. piekarnię.

Pamiętajmy, by, podjąwszy decyzję o wynajmie mieszkania, wszystkie ważne kwestie uregulować z właścicielem i zawrzeć w umowie o najem. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:
Fundusz Mieszkań na Wynajem już popularny »
Wynająć czy kupić mieszkanie - co lepsze dla młodych? »
Co powinna zawierać umowa najmu mieszkania? »
Jak przygotować kosztorys remontu mieszkania? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie