Krok po kroku: Zapisy do przedszkola

Najważniejsze informacje odnośnie zapisów do przedszkola. Dowiedz się w jakim wieku powinieneś posłać swoje dziecko do przedszkola, jak wygląda rekrutacja oraz kogo obejmuje pierwszeństwo przyjęcia.

Krok po kroku: Zapisy do przedszkola
Nowy etap w życiu rodziny

Dzieci rosną bardzo szybko i ani się obejrzeć, gdy trzeba będzie je zapisać do przedszkola. Jedni rodzice pragną tam posłać malucha już od najmłodszych lat, inni preferują poczekać trochę dłużej. Bez względu na decyzję w jakim wieku dziecko pójdzie do przedszkola, warto zainteresować się jak wygląda sam przebieg rekrutacji.

⇒ Warto przeczytaćNajlepsze polskie miasta dla rodzin z dziećmi​
 

Zapisy do przedszkola: Poradnik

 

KROK 1: PODJĘCIE DECYZJI

Zapisy malucha do przedszkola wiążą się z dużą zmianą w życiu rodziny. Często po raz pierwszy dziecku przyjdzie spędzić kilka godzin dziennie bez swoich ukochanych opiekunów. Pierwszy miesiąc stanowi zawsze czas adaptacji pociechy do nowych warunków, ale i rodzice również przeżywają rozłąkę.
 
 • Rodzice mogą, ale nie muszą posłać swoje dziecko do przedszkola już w wieku 2,5 lat.
 • Dzieci w wieku 5 lat obowiązkowo muszą uczęszczać do przedszkola.
 

KROK 2: WYBÓR PRZEDSZKOLA

Na stronie internetowej waszego urzędu miasta lub gminy powinna widnieć lista z wykazem przedszkoli oraz wskazówkami dotyczącymi rekrutacji i ilości dostępnych miejsc.

Rodzice, którzy chcą zapisać malca do przedszkola znajdującego się w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania, również mają taką możliwość. Muszą jednak pamiętać o tym, że zawsze w pierwszej kolejności brane są pod uwagę dzieci mieszkające w obrębie swojej gminy lub miasta. Warto w takim przypadku osobiście odwiedzić przedszkole i zapytać o szczegóły.

 

KROK 3: ZAPISY DO PRZEDSZKOLA

Po wybraniu odpowiedniego przedszkola należy się dowiedzieć np. drogą telefoniczną, w jakim terminie przeprowadza ono rekrutację. Mogą to być zapisy na miejscu, wówczas trzeba będzie złożyć własnoręcznie wniosek o przyjęcie do przedszkola (do pobrania w przedszkolu).

Coraz bardziej popularna możliwość rekrutacji internetowej pozwala zapisać pociechę do przedszkola bez wychodzenia z domu. Wystarczy zarejestrować się na platformie rekrutacyjnej dostępnej na stronie internetowej gminy lub miasta, wskazać preferowane przedszkole (maksymalnie 3 pozycje, w kolejności od najbardziej pożądanego przedszkola po te zastępcze) i postępować zgodnie ze wskazówkami na ekranie.

 

KROK 4: LISTA PRZYJĘTYCH

W dniu ogłoszenia przez przedszkole listy dzieci należy:
 
 • W przypadku zakwalifikowania dziecka: potwierdzić swoje zgłoszenie, donieść niezbędne dokumenty, poczekać na ogłoszenie listy przyjętych oraz podpisać umowę z przedszkolem,
 • W przypadku niezakwalifikowania dziecka: w ciągu 7 dni od ogłoszenia listy odwołać się od decyzji podjętej przez komisję rekrutacyjną i/lub wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej.

 

PIERWSZEŃSTWO REKRUTACJI

Jako pierwsze do przedszkola zostają zapisane maluchy:
 
 • Pochodzące z rodzin wielodzietnych,
 • Z orzeczoną niepełnosprawnością bądź, którego rodzice lub rodzeństwo mają orzeczoną niepełnosprawność,
 • Wychowywane przez jednego rodzica,
 • Wychowywane przez rodzinę zastępczą.
 

WARTO WIEDZIEĆ

 • Malca do przedszkola mogą zapisać jedynie rodzice dziecka bądź jego prawni opiekunowie.
 • Zapisy do przedszkola są usługą bezpłatną.
 • Każdy pięciolatek musi mieć zagwarantowane miejsce w przedszkolu – zapewnia je urząd gminy lub miasta.
 • Podczas rekrutacji internetowej należy dokładnie czytać pojawiające się wskazówki – urząd może poprosić o wydrukowanie i własnoręczne dostarczenie niezbędnych dokumentów.
 • Informacje dotyczące końca rekrutacji dostępne są w urzędzie gminy lub miasta.
 
DO PRZECZYTANIA:
ABC zasiłku rodzinnego »
Gdzie kupić tanie ubranka dla dzieci? »
Zimowy niezbędnik rodzica »
Jak niedrogo udekorować pokój dziecka »
Życie rodzinne a kariera, czyli zachowaj work life balance »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie