Zasady programu Mieszkanie dla Młodych

Mieszkanie dla Młodych to projekt kierowany do singli, młodych małżonków oraz osób samotnie wychowujących dziecko mający na celu dofinansowanie zakupu mieszkania lub domu.

Zasady programu Mieszkanie dla Młodych
Komu państwo pomoże w zakupie mieszkania?
  • Mieszkanie dla Młodych
  • państwowe dofinansowanie
  • kredyt hipoteczny

Mieszkanie dla Młodych to rządowy program, którego celem jest ułatwienie startu w dorosłość, którą wielu z nas wiąże z zakupem pierwszego mieszkania. Większość z nas nie może sobie pozwolić na jednorazowy wydatek opiewający na kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych, wszyscy marzymy jednak o własnym, przytulnym kącie. Mieszkanie dla Młodych to opcja dla tych, którzy potrzebują finansowego wsparcia ze strony państwa umożliwiającego nabycie swojego mieszkania lub domu.

 

Kto może skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych?

 

  • Mieszkanie dla Młodych to projekt kierowany do singli, młodych małżonków oraz osób samotnie wychowujących dziecko
  • Wniosek zostać musi złożony zanim osoba ubiegająca się o dofinansowanie ukończy 35 lat. W przypadku małżeństw przynajmniej jeden z partnerów nie może przekroczyć limitu wieku
  • Wyrażenie chęci wzięcia udziału w programie jest równoznaczne z oświadczeniem, że nie jest się właścicielem domu ani mieszkania i nie przysługują nam spółdzielcze prawa własnościowe do żadnego lokalu mieszkalnego (w przypadku małżeństwa zasada ta musi mieć potwierdzenie u obojga partnerów).

 

Wniosek - terminy

 

Zasady programu Mieszkanie dla Młodych ustalone na 2014 rok przewidują możliwość składania wniosku od 1 stycznia 2014 roku do 30 czerwca 2018 roku w Banku Gospodarstwa Krajowego.

 

Jak działa MdM?

 

Bank Gospodarstwa Krajowego udziela dofinansowania wkładu własnego 

jeśli beneficjentowi przyznano kredyt złotówkowy na zakup domu lub mieszkania z okresem spłaty wynoszącym nie mniej niż 15 lat w wysokości przynajmniej 50% wartości nieruchomości. W przypadku, gdy beneficjent nie posiada odpowiedniej zdolności kredytowej, do umowy przystąpić mogą członkowie jego rodziny (np. rodzice, bracia, teściowie itd.)

 

Wysokość dofinansowania zależy od 

obowiązującej w dniu składania wniosku wartości wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia metra kwadratowego powierzchni użytkowej mieszkania i wynosi 10% iloczynu tego wskaźnika oraz powierzchni użytkowej wyrażonej w metrach kwadratowych nabywanej powierzchni mieszkalnej. 

 

Projekt obejmuje wsparcie dla zakupu mieszkania o powierzchni nie większej niż 75 metrów kwadratowych oraz 100 metrów kwadratowych dla zakupu domu (pole powierzchni użytkowej może być większe jeżeli w momencie składania wniosku mamy na wychowaniu co najmniej troje dzieci).

 

Czy dofinansowanie trzeba zwrócić?

 

Tak, ale tylko w sytuacji, gdy w przeciągu 5 lat od momentu zawarcia umowy nabyte w ramach programu mieszkanie lub dom zostanie przez nas sprzedane lub wynajęte (nastąpi przeniesienie własności).

 

Dzięki rządowemu programowi młodzi ludzie mają większą szansę na zakup własnego mieszkania. Jeśli kwalifikujemy się do udziału w projekcie, sprawdźmy, czy odpowiadają nam warunki umowy i zastanówmy się, czy jest to dla nas dobre rozwiązanie. 

 

Sprawdź również:

Wynająć czy kupić mieszkanie - co lepsze dla młodych? »

Jak ustanawiana jest hipoteka na nieruchomości? »

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie