Zasady rozliczenia rocznego PIT z małżonkiem

PIT - razem czy osobno. Przedstawiamy kilka porad dla małżonków odnośnie rozliczania się z fiskusem.

Zasady rozliczenia rocznego PIT z małżonkiem
Rozliczenie PIT z małżonkiem - jak i dla kogo?

W jaki sposób rozliczać podatki w małżeństwie? Lepiej robić to razem czy osobno? Jakie są główne korzyści? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem, który rozwieje te wątpliwości.

 

Wspólne zeznanie podatkowe

 

Wspólne zeznanie podatkowe małżonków polega na tym, że składa się jeden dokument na imię i nazwisko małżonka oraz małżonki. Wspólny PIT wykazuje przychody małżonka oraz małżonki, w taki sam sposób jak PIT indywidualny, działa więc na takiej samej zasadzie. Małżonkowie korzystają osobno ze wszelkich ulg oraz odliczeń, ale zapłacą podwójna kwotę podatku od połowy łącznej kwoty dochodów.

 

Co należy zrobić, aby rozliczyć PIT razem?

 

  • małżeństwo musi pozostać cały rok w ustroju wspólności majątkowej,
  • należy złożyć oświadczenie, iż dany rok chce rozliczyć się z małżonkiem/małżonką, oświadczenie to nie jest oddzielnym dokumentem, należy po prostu zaznaczyć odpowiednią rubrykę w zeznaniu podatkowym,
  • pozostać cały rok w związku małżeńskim, co oznacza, iż podatnik, który wziął ślub w przeciągu ostatniego roku nie ma jeszcze prawa do rozliczania się wraz z małżonkiem, taka sama sytuacja dotyczy osób w trakcie separacji czy po rozwodzie,
  • należy rozliczać się na zasadach ogólnych, to znaczy, iż żaden z małżonków nie może rozliczać się na podstawie opodatkowania liniowego, ryczałtu czy karty podatkowej, oznacza to, że wybór jakiejkolwiek ze wspomnianych form od początku eliminuje podatnikowi możliwość rozliczania się z małżonkiem.

 

Kiedy opłaca się rozliczać podatek razem?

 

Decyzja ta warunkowana jest sposobem obliczania podatku, czyli jak zostało wspomniane wcześniej jest to podwójna kwota podatku od połowy łącznej kwoty dochodów. Tak więc jeżeli, jeden z małżonków posiada na tyle wysokie wynagrodzenie, iż wejdzie w drugi próg podatkowy, czyli 32%, wówczas opłaca się rozliczać wraz z drugim małżonkiem.

 

Przed decyzją o rozliczeniu PIT należy zastanowić się, która z opcji jest dla nasz korzystniejsza, wziąć pod uwagę wszelkie za i przeciw oraz ustalić wpólne dobro.

 

Sprawdź również:

Czy wspólne konto bankowe to dobry pomysł? »

Rozdzielność majątkowa a kredyt »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie