Zdolność kredytowa emerytów

Zdolność kredytowa emerytów - czy mają szanse na kredyt? Jak banki podchodzą do osób starszych w finansowej potrzebie? Czy emerytura jest wystarczającym źródłem dochodu?

Zdolność kredytowa emerytów
Jakie szanse na kredyt mają emeryci?

Jesteś emerytem. Chcesz dostać kredyt gotówkowy? Masz szansę, jednak zależy to od Twojej indywidualnej sytuacji. Banki zawsze biorą pod uwagę tę samą listę czynników przy ocenie zdolności kredytowej. Zdolność kredytowa emerytów, jest tak samo badana jak innych ubiegających się o kredyt.

Jak bank oblicza zdolność kredytową emerytów?

Poniżej przedstawiamy aspekty, jakimi jest zainteresowany bank w przypadku emerytów:

1) dochody - emerytura, w przypadku emeryta są to stałe świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, co wbrew pozorom jest zaletą. Dlaczego? Bo emeryt przestanie otrzymywać emeryturę w dniu swojej śmierci, to znaczy, że nie istnieje ryzyko utraty tego źródła dochodu. Ze względu jednak na wiek kredytobiorcy, bank często wymaga wykupienia dodatkowego ubezpieczenia spłaty kredytu lub ogranicza okres kredytowania.

2) wysokość emerytury, w znacznym stopniu wpływa na decyzję banku, jednak te są bardziej skłonne przyznać kredyt emerytowi z wysoką emeryturą niż osobie młodej z wysokimi dochodami, ale bez stałej umowy o pracę.

3) wiek emeryta jest istotnym elementem oceny zdolności spłaty przy badaniu wniosku o kredyt, ponieważ banki często posiadają limity wiekowe, określone ze względu na zwiększające się ryzyko braku spłaty wraz z wiekiem kredytobiorcy.

4) historia kredytowa- jak zawsze jest badana przez banki, jeżeli emeryt nigdy nie zalegał z żadnymi płatnościami, jego szanse na kredyt są wyższe.

Emerytura i wiek - dla banku najważniejsze

Tak więc zdolność kredytowa emerytów nie jest wcale gorzej oceniana niż osób młodych. W dużej mierze zależy od wysokości emerytury i wieku emeryta. Dlatego też nie ma się czego bać, można śmiało próbować złożyć wniosek o kredyt.

Należy jednak pamiętać, iż każdy kredyt należy spłacić. Tak więc zdolność kredytowa każdego z nas jest dokładnie badana, tak aby zminimalizować ryzyko niemożności spłaty zobowiązań.

Czytaj więcej:
Zdolność kredytowa Polaków »
BIG a kredyt gotówkowy »
Umowa kredytowa - prawa i obowiązki klienta »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie