Zdolność kredytowa przy wniosku o kartę kredytową

Zdolność kredytowa to dla banku konieczny do sprawdzenia czynnik oceny sposobności klienta do terminowej spłaty zadłużenia.

Zdolność kredytowa przy wniosku o kartę kredytową
Czy bank sprawdzi zdolność kredytową nim przyzna nam kartę?
  • karta kredytowa
  • zdolność kredytowa
  • BIK

Karta kredytowa uprawnia do korzystania z pieniędzy w ramach udzielonego przez bank limitu, a więc daje prawo posiłkowania się dodatkowymi środkami finansowymi w sytuacji, gdy własnych pieniędzy na koncie już nie mamy. Karta jest więc pewnego rodzaju kredytem, a jej przyznanie przez bank wiąże się z koniecznością oceny zdolności kredytowej klienta. Co wpłynie na decyzję banku?

Zdolność kredytowa a karta kredytowa

Zanim bank przyzna klientowi kartę kredytową, musi ocenić:

  • czy będziemy w stanie terminowo spłacać zadłużenie i
  • czy nie będzie ono stanowiło przesadnego obciążenia naszego budżetu.

W związku z tym, największy wpływ na decyzję banku mieć będzie wysokość naszych zarobków zestawiona ze wszystkimi regularnymi wydatkami. Nie bez znaczenia okaże się też stan cywilny, wysokość zarobków (ewentualnego) partnera czy fakt posiadania dzieci (których utrzymanie pochłania znaczną część domowego budżetu).

Nie ulega wątpliwości, że banki podchodzą do oceny zdolności kredytowej klienta przy wnioskowaniu o kartę kredytową mniej restrykcyjnie niż w przypadku kredytów gotówkowych.

Dlaczego? 

Przede wszystkim, przyznany przez bank limit nigdy nie zostanie przez większość klientów w całości wykorzystany. Zasady spłaty zadłużenia na karcie pozwalają na regulowanie od 3-10% zadłużenia miesięcznie, rozciągając okres spłaty na kilkanaście miesięcy i dzięki temu daje klientowi możliwość, w razie konieczności, regulowania miesięcznych rat. Spłata znacznej części zadłużenia daje możliwość ponownego, często automatycznego (jeśli w umowie nie postanowiono inaczej) uzyskania limitu.

Wniosek o kartę kredytową

Starając się o kartę kredytową bankowi przedstawić należy będzie:

  • zaświadczenie o dochodach oraz
  • dokumenty potwierdzające comiesięczne wydatki (w tym ponoszone na spłatę innych zobowiązań kredytowych).

Bank może poprosić również o udostępnienie naszych rachunków za prąd czy wodę, aby sprawdzić, czy opłacamy je terminowo. Prawdopodobnie zajrzy również do rejestru BIK, by sprawdzić, jak wygląda nasza historia kredytowania.

Zdolność kredytowa a credit scoring

Decydując o przyznaniu klientowi karty kredytowej banki posiłkują się często systemem punktowym, opartym na statystycznych danych o spłacających zadłużenie.

Według nich, udostępnienie klientom należącym do pewnych grup zawodowych czy posiadającym określony zespół cech demograficznych i psychologicznych karty kredytowej wiąże się z większym ryzykiem straty.

Złożeniu wniosku o kartę kredytową może więc towarzyszyć ankieta zawierająca pytania o zawód, profil działalności czy posiadany majątek. Zgodnie z systemem credit scoringu nawet osoba wykazująca duży dochód miesięczny może okazać się dla banku ryzykownym klientem

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie