Zgubiona karta kredytowa - co robić?

Stojąc spokojnie w kolejce i zamierzając zapłacić za zakupy, nagle zaczynamy nerwowo przeszukiwać kieszenie czy przegródki torebki. Okazuje się, że nasza karta kredytowa została zgubiona albo, co gorsze, ukradziona!

Zgubiona karta kredytowa - co robić?
Jak najszybciej zastrzeż zgubioną kartę

Karta kredytowa jest niezwykle wygodnym środkiem płatności, gdyż nie musimy chodzić z gotówką w kieszeni, a ponadto daje wiele dodatkowych korzyści. Jej funkcjonalność polega na tym, że za sprawą jednego plastiku możemy dokonać dużych zakupów. 

 

Jednakże mały plastik może mieć swoje minusy, gdyż łatwo możemy go zgubić. W takiej sytuacji nie powinniśmy jednak popadać w panikę tylko szybko zacząć działać w celu jej zastrzeżenia, gdyż nigdy do końca nie wiemy, czy została skradziona czy ją zgubiliśmy. Oczywiście najpierw należy spokojnie sprawdzić wszystkie miejsca, w których podejrzewamy, że zostawiliśmy kartę, aby nie narażać się na stres, stratę czasu i niepotrzebne koszty związane z wyrobieniem nowej karty.

 

Jak zastrzec kartę płatniczą?

 

Gdy już mamy pewność, że nasza karta kredytowa została zgubiona, powinniśmy ją zastrzec. W dokumentach bankowych, które otrzymaliśmy w czasie otrzymania karty czy otwarcia rachunku, na pewno znajdziemy potrzebne numery telefonów w celu zastrzeżenia karty. Ponadto na stronie internetowej naszego banku także będziemy mogli zasięgnąć takiej informacji lub po prostu możemy zapytać w oddziale banku. Należy pamiętać, że aby nasza karta kredytowa mogła zostać zastrzeżona w placówce banku, potrzebny będzie nam dowód osobisty. 

 

Gdy wraz z karta płatniczą zgubiliśmy bądź został nam ukradziony portfel ze wszystkimi dokumentami, najpierw będziemy musieli udać się na komisariat policji, gdzie otrzymamy zastępczy dowód osobisty. W takim przypadku konieczne będzie także zastrzeżenie dowodu, aby osoba niepożądana nie mogła wziąć przykładowo pożyczki na nasze nazwisko.

 

Nigdy nie wiemy, kiedy może przytrafić nam się podobna sytuacja, dlatego dobrze jest mieć przy sobie całodobowy numer telefonu, pod który należy dzwonić w przypadku zaginięcia karty. Jest to szczególnie ważne, gdy przebywamy za granicą i nie mamy dostępu do placówki naszego banku. W przypadku kontaktu telefonicznego z naszym bankiem, zostaniemy poproszeni o dane identyfikacyjne, np. odnośnie bankowości internetowej, czy inną identyfikację. 

 

Po zastrzeżeniu karty, odpowiedzialność za jej użycie leży po stronie banku. W takiej sytuacji nie musi się już przejmować tym, że osoba trzecia będzie posiadała naszą kartę, dlatego nie powinniśmy zwlekać i gdy tylko zauważymy, że nasza karta kredytowa jest zagubiona, powinniśmy od razu ją zastrzec. 

 

Warto przeczytać:

Karta płatnicza do zastrzeżenia? Teraz znacznie łatwiej! »

Wirtualna karta kredytowa - co to jest? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie