Zgubiony portfel: co robić?

Dzisiaj o sytuacji nieprzyjemnej, która może przydarzyć się każdemu – co robić, kiedy zgubimy nasz portfel i razem z nim wszystkie najważniejsze dokumenty? Zgubiony portfel to nie koniec świata, jednak trzeba reagować szybko.

Zgubiony portfel: co robić?
Kilka praktycznych porad, kiedy stracimy nasze dokumenty

Na trzeźwo, ale szybko

Zanim zaczniemy wszelkie formalności związane z blokowaniem kart i wypełnianiem wniosków o nowe dokumenty – zastanówmy się na spokojnie, gdzie ostatni raz widzieliśmy nasz zgubiony portfel. Być może nie jest jeszcze za późno i czeka on nasz odbiór w bezpiecznym miejscu, na przykład w kasie sklepowej czy w banku, gdzie załatwialiśmy sprawy.

Jeżeli jednak mamy całkowitą pewność, że przeladł jak kamień, nie zwlekajmy i nie ryzykujmy. Udajmy się na najbliższy posterunek lub komendę policji i zgłośmy zagubienie odpowiednich dokumentów. Dzięki temu, nasze dokumenty zostaną zastrzeżone, co ochroni nas przed nielegalnym wykorzystaniem ich przez osoby trzecie.

Z raportu infoDOK wynika, że kwartalnie łączna kwota prób wyłudzeń kredytów wynosi ponad 50 mln złotych. Złodzieje wiedzą bowiem, że często do zaciągnięcia kredytu wystarczy skradziony dowód tożsamości.
 

Karty płatnicze

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy się zająć w sytuacji, kiedy zgubimy portwel, będzie zastrzeżenie kart płatniczych. Im szybciej tym lepiej. Nie ryzykujmy straty pieniędzy i zablokujmy karty przez telefon.

Numery infolinii banków znajdziecie na każdej oficjalnej stronie banku. Przypominamy również o ogólnopolskiej infolinii do zastrzegania kart płatniczych: 828 828 828

Jeżeli tego nie zrobicie, zgubiony portfel będzie oznaczał, że godzicie się na transakcje wykonane bez zgody do kwoty 150 euro. Radzimy zapisać sobie w telefonie ważne numery do banku – ułatwi to cały proces i przyzpieszy zablokowanie karty. Wysyłka nowej karty to najczęściej kilka dni i cała operacja najczęściej jest za darmo.
 

Dokumenty osobiste 

Poza gotówką i kartami płatniczymi, zgubiony portfel to także dokumenty osobiste: dowód, prawo jazdy, wszelkiego rodzaju legitymacje. Pamietajcie o tym, żeby zastrzec dokumenty w banku – jest to niezbędne, aby uniknąć sytuacji, kiedy złodziej wpaadłby na pomysł otwierania w naszym imieniu kredytu. Dokumenty zastrzec możecie telefonicznie bądź udając się do placówki banku osobiście.

ZGUBIONY PASZPORT?
Co robić, gdy utracimy nasz paszport, szczególnie poza granicami kraju? Sprawdź nasz poradnik dla podróżnych!

Aby wyrobić nowy dowód osobisty będziecie musieli udać się do właściwego organu gminy i złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu. Formularz zawierać będzie specjalne pole, w którym należy napisać, że portfel został zgubiony. Wniosek o wydanie pierwszego dowodu osobistego należy złożyć osobiście. Istnieje możliwość złożenia wniosku o nowy dowód osobisty przez internet.
 

Co potrzeba, aby wyrobić nowy dowód?

  • Wniosek o wydanie dowodu osobistego
  • Kolorowa fotografia o wymiarach 35 x 45 mm, wykonana na jednolitym, jasnym tle, mająca dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry, obejmująca wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, pokazująca wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, i przedstawiająca osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami. Fotografia powinna być wykonana nie wcześniej, niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.
 

Prawo jazdy

Zgubiony portfel to także często utrata prawa jazdy. Radzimy zgłosić ten fakt we właściwym starostwie powiatoweym , które odpowiedzialne jest za wydanie dokumentu.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa na poinformowanie starosty mamy 30 dni. Po dokonaniu niniejszego zgłoszenia możemy ubiegać się o wydanie duplikatu prawa jazdy, tzw. wtórnika. W tym przypadku konieczne będzie dostarczenie odpowiedniego wniosku, zdjęcia oraz potwierdzenia dokonanej opłaty skarbowej (100 zł).

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie