Zgubiony telefon komórkowy: co robić?

Szukasz, sprawdzasz, wywracasz kieszenie do góry nogami - nie ma! Twoja komórka zapadła się pod ziemię. I co teraz? Podpowiadamy jak próbować zlokalizować zgubiony telefon.

Zgubiony telefon komórkowy: co robić?
Poszukiwania telefonu czas start!

Chwila nieuwagi i komórka, którą jeszcze przed chwilą jak się zdaje mieliśmy w kieszeni ulubionych spodni, znajduje się poza zasięgiem… naszych rąk.

Dla wielu z nas oznacza to nie lada problem - w telefonie przechowujemy aktualnie nie tylko kontakty czy krótkie notatki. Nasza komórka to również galeria zdjęć i filmów z ostatnich wakacji, ulubione aplikacje, kalendarz z najważniejszymi wydarzeniami czy spotkaniami wiele wiele innych jakże ważnych informacji.

Czy zgubiony lub ukradziony telefon można odzyskać? Co robić, gdy odkryjemy, że zgubiliśmy naszego smartfona?

Poradnik właściciela zagubionego telefonu

 

Uczciwy znalazca?

Jeśli tylko zgubiony telefon nie padł ofiarą kieszonkowca, możemy mieć nadzieję, że trafił w ręce uczciwego znalazcy, który natknął się na niego dokładnie w tym miejscu, w którym go przez nieuwagę zostawiliśmy. Spróbujmy więc zadzwonić na własny numer z innego aparatu.

Wbrew pozorom, uczciwych znalazców wcale nie ma tak niewielu.

Szlakiem telefonu

To może wydawać się trochę naiwne, ale warto spróbować odwiedzić miejsca, w których byliśmy, kiedy mieliśmy jeszcze telefon. Takie rozwiązanie może okazać się szczególnie skuteczne, gdy od jego zginięcia nie minęło dużo czasu, a my wciąż znajdujemy się w okolicy.

Skoncentrujmy się i pomyślmy, gdzie prawdopodobnie wyciągaliśmy telefon po raz ostatni i to właśnie miejsce sprawdźmy jako pierwsze. Możemy również spróbować zadzwonić do barów, restauracji czy kina, w którym prawdopodobnie zostawiliśmy telefon. Sprawdźmy, czy w okolicy znajdują się biura rzeczy znalezionych.

Zastrzeż zgubiony telefon

Jeśli próby skontaktowania się z własnym numerem kończą się sygnałem wskazującym, że został on wyłączony, a wysyłane na komórkę wiadomości nie spotykają się z żadną odpowiedzią, powinniśmy jak najszybciej zablokować utracony numer.

W tym celu możemy zadzwonić do swojego operatora lub, jeśli akurat jesteśmy w pobliżu salonu, osobiście dokonać blokady.

Dobrodziejstwa nowych technologii

Systemy operacyjne telefonów umożliwiają ich namierzenie.

  • Właściciele iPhonów mogą spróbować zalogować się na swoim koncie iCloud i skorzystać z opcji „Find my iPhone” – o ile jeszcze przed zgubieniem telefonu aplikacja znajdowała się na smartfonie, była włączona i zabezpieczona hasłem.
  • Korzystającym z Androida pomoże Google w swoim lokalizatorze Menadżer Urządzeń Android. Jeśli nieświadomy nowinek technologicznych złodziejaszek nie wylogował się z naszego konta, które posiada włączoną lokalizację, możemy także spróbować prześledzić miejsca połączenia z poziomu naszego profilu w Google.
 

Zgłoś zgubienie policji

Policja powinna zostać poinformowana o zgubieniu telefonu. Funkcjonariuszom warto podać numer IMEI aparatu (znaleźć go można na opakowaniu urządzenia lub zapytać o niego operatora) – umożliwi im on namierzenie telefonu po dodaniu numeru od bazy danych.

Zmień hasła

Jeśli korzystamy z mobilnych aplikacji banku czy poczty e-mail, powinniśmy zmienić hasła dostępu, szczególnie jeśli nie zadbaliśmy o wcześniejsze ustawienie opcji zdalnego wymazywania danych z urządzenia w momencie połączenia z Internetem.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie