Zimowe wydatki Polaków

Zima to trudny okres nie tylko ze względu na śnieg czy mróz. Chłodniejsze miesiące odbijają się również na naszych portfelach i oszczędnościach. Jakie wydatki powinniśmy wliczyć w nasz zimowy budżet domowy?

Zimowe wydatki Polaków
Budżet domowy w zimowe miesiące

Koniec jesieni i początek zimy to czas wzmożonych wydatków dla niemal każdej polskiej rodziny. Grudniowe Święta Bożego Narodzenia, huczne sylwestrowe zabawy, spadające temperatury i pokrywający drogi śnieg generują spore koszty. Jakie są zimowe wydatki Polaków?

Na co wydajemy pieniądze zimą?

 

Wydatki świąteczne

Przygotowanie Świąt Bożego Narodzenia to niezmiennie jedna z najbardziej obciążających zimowy budżet Polaków okoliczności.

Rosnąca liczba Polaków deklaruje, że nie zamierza oszczędzać ani na organizacji wigilijnych spotkań, ani na prezentach dla ukochanych osób. Najwięcej wydajemy na podarunki dla najbliższych oraz żywność i napoje. Sporym kosztem jest również transport, głównie związany ze świątecznymi zakupami oraz dojazdem do miejsca, w którym spędzamy Święta.

Boże Narodzenie to jednak również koszty świątecznych dekoracji, po które coraz chętniej sięgamy w celu nadania wnętrzom i ogrodom unikalnego klimatu oraz podróży związanych ze składaniem wizyt dawno niewidzianym krewnym i znajomym. 
 

Wydatki sylwestrowe

Wysoką pozycję na liście niełatwych dla portfela zimowych wydarzeń zajmuje również Sylwester oraz przygotowania do ostatniej nocy w roku.

Wydatki na alkohol, napoje bezalkoholowe i żywność wiodą prym w sylwestrowym kosztorysie. Pieniądze wydajemy również na wejściówki na imprezy i sylwestrowe bale, wyjątkowe kreacje, niepowtarzalne buty, biżuterię, fryzury czy makijaż. Nie zapominajmy również o fajerwerkach, które nadal chętnie nabywamy.

Coraz częściej w wydatki wliczyć musimy również krajowe i zagraniczne sylwestrowe wycieczki, które stanowią spore obciążenie dla domowego budżetu.
 

Wydatki na zimowe urlopy

Polacy coraz chętniej decydują się zimowe dni wolne spędzić poza miejscem swojego zamieszkania.

Urlopy od pracy, często wykorzystywane w okresie trwania zimowych ferii dzieci, spędzają w polskich górach. Tygodniowy wypad rodzinny to spory wydatek, biorąc pod uwagę zakwaterowanie, rozrywkę i wyżywienie. Popularność zyskują również zagraniczne wycieczki. Na urlop wyjeżdżamy do Włoch, Niemiec, Austrii i na Słowację.

Osoby, które decydują się na spędzenie wolnych dni w domu również często ponoszą dodatkowe wydatki, które mają na celu zagospodarowanie rodzinnego czasu. 
 

Zimowe utrzymanie domu

Statystyki prowadzone przez ośrodki badawcze wskazują, że Polacy wydają w okresie grzewczym od 2000 do 5000 złotych z samego tylko tytułu ogrzewania. Większość z nas przyznaje również, że straciła poczucie kontroli nad wydatkami – zasada ta dotyczy szczególnie Polaków płacących rachunki w formie zbiorczej lub w 2-miesięcznych odstępach.

Wydatki na ogrzewanie często różnią się w zależności od dostępnej metody grzewczej oraz typu budownictwa, w którym mieszkamy. Często wydatki w miastach i nowym blokach mieszkalnych są niższe od kosztów ogrzania własnego domu jednorodzinnego. Ogrzewanie elektryczne, gazowe czy piecowe również wiąże się z różnymi wydatkami.
 

Eksploatacja auta zimą

Zimą więcej kosztuje również użytkowanie samochodów. Portfele Polaków obciąża nie tylko konieczność zakupu i wymiany opon na zimowe, ale również związana z dodatkowym zużyciem paliwa nieekonomiczna jazda przez zaspy śniegu. Oblodzone powierzchnie sprzyjają wypadkom, a koszty usunięcia efektu najmniejszej stłuczki zaczynają się od 100 złotych.

W okresie zimowym wiele osób rezygnuje z roweru czy transportu miejskiego i decyduje się na wygodniejsze auto. Koszt biletu miesięcznego w wielu przypadkach jest niższy niż utrzymanie samochodu a różnica jest łatwo odczuwalna w naszych portfelach.

DO PRZECZYTANIA:
Jak przygotować dom jednorodzinny przed zimą? »
Pracownik i jego prawa w zimowe miesiące »
Gdzie spędzić rodzinne ferie zimowe? »
Zimowy niezbędnik rodzica »
Kilka porad jak oszczędzać zimą »
6 praktycznych porad o zimowym ogrzewaniu »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie