Czym jest zintegrowany informator pacjenta NFZ?

Zintegrowany Informator Pacjenta to portal umożliwiający wgląd w dane o naszym leczeniu.

Czym jest zintegrowany informator pacjenta NFZ?
Przydatne informacje dla pacjentów

Zintegrowany Informator Pacjenta umożliwia wszystkim zainteresowanym rejestrację w ogólnopolskim serwisie gromadzącym historyczne dane o leczeniu i finansowaniu leczenia pacjentów. Każdy zarejestrowany użytkownik ma prawo wglądu w informacje odnoszące się do przebytych chorób i sposobów ich leczenia nie starszych niż te odnotowane w 2008 roku.
 

Poznaj Zintegrowany Informator Pacjenta

Ogólnopolski serwis ZIP to portal umożliwiający wgląd w historyczne dane o leczeniu i jego finansowaniu. Skupia ponad milion użytkowników z całej Polski, a liczba dostępnych dla zarejestrowanych pacjentów możliwości wciąż wzrasta.

Posiadając konto w ZIP możemy:
 
  • sprawdzić informacje na temat aktualnego stanu ubezpieczenia,
  • zdobyć przydatne wiadomości o objętej ubezpieczeniem opiece medycznej w Polsce i za granicą,
  • zdobyć wykaz placówek funkcjonujących w ramach NFZ wraz z godzinami ich pracy i ułatwieniami dostępu dla osób niepełnosprawnych,
  • prześledzić status wniosku o leczenie sanatoryjne czy
  • uzyskać deklaracje wyboru lekarza oraz pielęgniarki.
     
 

Jak korzystać z ZIP?

 

Rejestracja

W celu uzyskania dostępu do wszystkich historycznych danych dotyczących przebiegu leczenia pacjenta, należy zarejestrować się w ZIP, podając:
 
  1. ​cel składania wniosku (podczas pierwszej rejestracji będzie to „wydanie danych dostępowych”),
  2. oddział NFZ, któremu podlegamy oraz
  3. określając, czy składamy wniosek w imieniu własnym czy może niepełnoletniego użytkownika.

W celu uzyskania danych dostępowych do ZIP należy zgłosić się do OW NFZ w celu złożenia certyfikowanego podpisu elektronicznego. Odbioru danych można dokonać również przez pełnomocnika, który musi posiadać ze sobą podpisany przez nas dokument.

Przy każdych kolejnych odwiedzinach na stronie wystarczy zalogować się na stronie ZIP, podając login i hasło ustalone podczas rejestracji.

 

Użytkowanie

Po dokonaniu rejestracji na stronie użytkownika pojawią się wszystkie informacje o jego leczeniu, sposobach finansowania leczenia czy wystawionych receptach. Zaktualizowane informacje powinny pojawić się w portalu już 24 godziny po dokonaniu rejestracji.

Najświeższe dane dodawane będą na stronie w momencie, gdy NFZ uzyska je od swoich świadczeniodawców, a to potrwać może nawet 2 miesiące. Pamiętajmy, że w systemie gromadzone są dane nie starsze niż te pochodzące z 2008 roku – nie uzyskamy więc informacji o leczeniu odbytym wcześniej.


Zintegrowany Informator Pacjenta to ułatwienie dla wszystkich pacjentów chcących zapoznać się bądź prześledzić historyczne dane swojego leczenia bez konieczności wychodzenia z domu i wypełniania skomplikowanych arkuszy dostępu.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie