Zmiana pracy krok po kroku

Zmiana pracy może często przyprawić o ból głowy. Jak przygotować się odpowiednio przed podjęciem decyzji i przejść cały proces bez problemów?

Zmiana pracy krok po kroku
Porady jak zmienić pracę bez większego stresu

Jeżeli aktualna praca nie daje satysfakcji, warto zastanowić się nad alternatywą. Mobilność zawodowa jest cechą aktualnego rynku pracy i idealny pracownik powinien wykazywać się elastycznością.
 

Zmiana pracy – nasz przewodnik krok po kroku

 

1. Ocena obecnej pracy

Po pierwsze zastanów się dobrze nad aktualną sytuacją w pracy i obiektywnie ją oceń. Przygotuj analizę zalet i wad obecnej sytuacji, nie zapominając o wyróżnieniu czynników, które są dla Ciebie wyjątkowo ważne. Poza pozytywnymi oraz negatywnymi aspektami swojej pracy, oceń także ryzyko, z jakim wiąże się zmiana pracy.

 

2. Budżet kryzysowy

Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że zmiana pracy to faktycznie przerwa w otrzymywaniu przychodów. Zajmij się opracowaniem budżetu na ten czas.
  • Weź pod uwagę kwotę potencjalnej odprawy, a także przychody innych członków rodziny. Budżet powienien zawierać informacje na temat posiadanych kredytów, a także wartości majątku.
  • Przeanalizuj i zaplanuj średnie koszty życia (najepiej miesięczne). Pamiętaj o wydatkach na mieszkanie, media, jedzenie, a także transport, wykształcenie czy relaks.
  • Jeżeli aktualnie pracujesz w systemie prowizyjnym, pamiętaj o tym, że będziesz potrzebować kilka miesięcy, aby zarabiać na podobnym poziomie.
  • Dodaj do siebie wszystkie wpływy i odejmij miesięczne koszty, przeanalizuj, na jak długo możesz pozwolić sobie na status bezrobotnego – poszukującego nowego zajęcia.
 

3. Koło ratunkowe – praca na pół etatu

Jeżeli zmiana pracy to ryzyko zostania bez środków do życia, przemyśl, czy może nie opłacałoby się podjąć pracy dorywczej lub na pół etatu. Może być to dobra opcja dla poszukujących pracy, ponieważ ciągle utrzymamy płynność finansową, a jednocześnie będziemy mieć czas na potencjalne rozmowy kwalifikacyjne.

 

4. Własna działalność?

Zmiana pracy to często impuls do tego, aby otworzyć własną firmę. Przeanalizuj, czy posiadasz wystarczającą ilość środków, aby rozpocząć własną działalność. Pamiętaj o przywilejach nowych przedsiębiorców (np. preferencyjne składki ZUS).

 

5. Zmiana pracy – czy aby na pewno warto?

Jeżeli powyższa analiza budżetu wykaże, że zmiana pracy nie będzie aktualnie zbyt mądrą finansowo decyzją, może warto poczekać kilka miesięcy i przygotować oszczędności? Jeżeli nie macie zobowiązań finansowych czy rodziny, łatwiej jest podejmować poważne decyzje.

 

6. Łamanie prawa

Nie zapominaj, że jeżeli w aktualnej pracy czujesz się wykorzystywany, nie otrzymujesz na czas wynagrodzenia, a Twoje prawa są łamane – istnieje możliwość zwrócenia się z prośbą o pomoc do odpowiednich instytucji.

 

7. Klamka zapadła

Jeżeli zmiana pracy to już podjęcia decyzja, radzimy zająć się formalnościami. Pamiętaj o tym, aby pożegnać się z obecnym szefem i zespołem, w którym pracujesz. Ważną rzeczą jest także przekazanie aktualnych obowiązków następcy.

 

8. Uporządkuj swoje rzeczy

Porządek w biurku oraz firmowym komputerze to podstawa. Pamiętaj, aby spakować swoje prywatne rzeczy oraz zapisać kontakty, które mogą się przydać w przyszłości.

 

9. Nie pal mostów

Zanim odejdziesz z firmy, pamiętaj, aby napisać pożegnalnego maila oraz podaj do siebie kontakt.

 

10. Organizacja życia rodzinnego

Zmiana pracy to często stresująca sytuacja dla całej rodziny. Pamiętaj, aby podzielić się obowiązkami domowymi, aby nie zostać ze wszystkim na głowie. Kontrola obowiązków to ważny element, który zapewni spokojną atmosferę w trudnym momencie. Daj sobie pomóc!

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie