Zmiana pracy: Jakie warunki warto negocjować?

Zmiana pracy nie powinna kojarzyć się jedynie z lepszym stanowiskiem czy wyższą pensją. O czym jeszcze należy pamiętać decydując się na podjęcie nowego zatrudnienia?

Zmiana pracy: Jakie warunki warto negocjować?
Dobra oferta pracy to gwarancja równowagi w życiu zawodowym oraz prywatnym

Podjęcie decyzji o zmianie pracy nigdy nie jest łatwe. Zawsze myślimy o obecnym miejscu zatrudnienia i zastanawiamy się czy w nowej pracy oby na pewno będzie lepiej. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto wynegocjować z przyszłym pracodawcą pewne warunki, dzięki czemu poczujemy się pewniej i unikniemy niepotrzebnych zmartwień w kolejnych dniach.
 

ZMIANA PRACY: PRZEŁOMOWY MOMENT W ŻYCIU

Aby uniknąć niedomówień z przyszłym pracodawcą i nie żałować podjętych decyzji warto poprowadzić negocjacje dotyczące nowych warunków pracy.

 

WYNAGRODZENIE

Wynagrodzenie to z pewnością jedna z pierwszych rzeczy jaka przychodzi nam do głowy myśląc o zmianie pracy. Niezwykle ważne jest wynegocjowanie pensji, która zapewni nam oczekiwany komfort życia, tj. dzięki której opłacimy comiesięczne rachunki i finansowe zobowiązania, zrealizujemy wymarzony urlop oraz odłożymy pewne kwoty na tzw. „czarną godzinę”.
 
Podczas rozmowy odnośnie wysokości wynagrodzenia należy przedstawić zadowalającą nas kwotę i obrać ją jaką bazę, którą ewentualnie będziemy negocjować z przyszłym pracodawcą.      
  
 

BENEFITY DO WYNAGRODZENIA

Niektóre firmy początkowo nie są w stanie zaproponować wysokiego wynagrodzenia. Nic straconego: przyszły pracodawca może jednak zaoferować dodatkowe korzyści, które przyjmują różne formy. Interesujące benefity mogą zrekompensować początkową (niższą od oczekiwanej) pensję. Takimi bonusami może być np. służbowy samochód, zapewnienie prywatnej opieki medycznej, zwrot pieniędzy za dojazdy do pracy czy karnet sportowy (np. karta MultiSport).
 
 

GODZINY PRACY

Ten aspekt jest szczególnie ważny dla osób szanujących swoje życie prywatne bądź posiadających rodzinę, z którą chcą spędzać jak najwięcej czasu. Idealnym rozwiązaniem będzie możliwość podjęcia pracy o zadowalających ramach czasowych zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy.
 
Podjęcie nowej pracy może również wiązać się z nieznacznie niższymi zarobkami, lecz jeżeli pozwoli na spędzanie większej ilości czasu z bliskimi, być może okaże się dobrym kompromisem. Innym rozwiązaniem jest podjęcie pracy zmianowej. Z jednej strony stanowisko o ruchomych godzinach pracy może oznaczać nieprzespane noce, a z drugiej strony pozwoli na wolny dzień w środku tygodnia przeznaczony na odpoczynek z bliskimi.

 

SAMODZIELNA PRACA

W miarę możliwości dobrze jest wynegocjować warunki, które pozwolą na bardziej samodzielną pracę, a co za tym idzie mniejszą kontrolę ze strony przełożonych. Pozwoli to na oszczędność czasu w przypadku podejmowania codziennych decyzji oraz komfort psychiczny podczas pracy. Mniejsza kontrola ze strony przełożonego to jednocześnie duża odpowiedzialność oraz samodzielne zarządzanie własnym czasem i powierzonymi zadaniami.    
 
 

MOŻLIWOŚĆ ROZWOJU

Zmiana pracy powinna również zapewniać możliwość rozwoju dalszej kariery zawodowej. Dobrze jest podpytać przyszłego pracodawcę czy w firmie istnieje taka możliwość i jak to wygląda w praktyce.
 

Pamiętajmy, że warunki pracy możemy i powinniśmy negocjować – nie ma w tym niczego złego. Musimy to jednak robić w sposób taktowny i nienarzucający się.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie