Zmiana pracy: Dlaczego szukamy nowego zatrudnienia?

Zmiana pracy to nie zawsze łatwa decyzja. Dlaczego szukamy swoich szans u nowych pracodawców?

Zmiana pracy: Dlaczego szukamy nowego zatrudnienia?
Najczęstsze powody szukania nowej pracy

Zmiana pracy to ważna decyzja, a na jej podjęcie wpływ mają zróżnicowane czynniki. Chociaż większość z nas uznałaby chęć osiągania wyższych zarobków za główną przyczynę poszukiwania nowego zatrudnienia, to wcale nie pieniądze mają największy wpływ na nasze profesjonalne wybory. Dlaczego decydujemy się więc na zmianę?
 

Dlaczego zmieniamy pracę?

 

Zmiana umowy

Decyzja o zmianie zatrudnienie podyktowana jest bardzo często niezadowoleniem z dotychczasowych warunków, a przede wszystkim rodzaju obowiązującej umowy.

Wielu z nas zatrudnionych jest w oparciu o umowy na czas określony albo popularne „śmieciówki” pozwalające pracodawcom na ominięcie podstawowych przepisów kodeksu pracy. Szukając nowego zatrudnienia wybieramy najczęściej pracodawców oferujących umowy na czas nieokreślony – dają nam one poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji.

 

Nowe wyzwania

Poszukujący nowego zatrudnienia to często osoby, które przepracowały wiele lat na jednym stanowisku i zmęczone rutyną codzienności – pragną zmiany.

Nowego zatrudnienia szukają też często pracownicy, którzy wybrali dość przypadkowy zawód i po podjęciu pracy odkryli, że wykonywane zadania nie sprawiają im żadnej przyjemności.

 

Nowe zarobki

Wyższe zarobki to wciąż jeden z głównych, choć nie jednych (i, wbrew pozorom, nie najważniejszych!) powodów prowadzących do poszukiwań nowego zatrudnienia.

Rezygnując z poprzedniego stanowiska liczymy na to, że nasze umiejętności i doświadczenie zaowocują intratnym kontraktem u nowego pracodawcy.

 

Więcej radości

Decydując się na zmianę zatrudnienia wybieramy często zawody, które z dotychczasowym nie miały (prawie) nic wspólnego. Wielu z nas szuka tym samym swojego własnego sposobu na osiągnięcie szczęścia zawodowego.

Niektórzy stworzeni są do ciągłych zmian zatrudnienia, a przepracowanie jednego roku u tego samego pracodawcy uznają za stratę czasu. Coraz więcej tego typu osób decyduje się na założenie własnej firmy, która dostarczy nowych wrażeń.

Innym sposobem jest praca jako freelancer i dołączanie do nowych projektów i zespołów. Doświadczenie i wiedza a także liczne znajomości rzadko wiążą się z brakiem stabilności.

 

Rozwój i awans społeczny

Przy wyborze nowego zatrudnienia wielu z nas kieruje się renomą firmy i prestiżem pracy w niej, chcąc tym samy wypracować lepszą pozycję społeczną i zapracować na podziw otoczenia.

Motywem popychającym innych do zmiany jest potrzeba ciągłego rozwoju i zdobywania nowych umiejętności, których u obecnego pracodawcy nie jesteśmy w stanie nabyć.

 

Liczy się atmosfera

O zmianie zatrudnienia bardzo często decyduje również chęć podjęcia pracy w miejscu o szczególnej atmosferze. W zakładzie pracy spędzamy na tyle dużą część życia, że pragniemy być otoczeni wyjątkowymi ludźmi. Na decyzję o poszukiwaniu nowego pracodawcy wpływa więc często nieprzyjemna atmosfera panująca w obecnym miejscu zatrudnienia.

Liczą się również ludzie i współpracownicy, z którymi przychodzi nam obcować. Zbyt duża presja ze strony szefa, niekompetentny zespół czy nieustający "wyścig szczurów" często motywują nas do szukania innego zajęcia. 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie