ZUS dla nowych przedsiębiorców: zasady

W jaki sposób rozliczyć się z ZUS, będąc początkującym przedsiębiorcą? Które składki opłacać?

ZUS dla nowych przedsiębiorców: zasady
Preferencyjne traktowanie młodych firm

Zgodnie z założeniami prawnymi ustawy o ZUS i początkujących przedsiębiorcach, wszystkie podmioty rozpoczynające swoją biznesową przygodę z pozarolniczą działalnością gospodarczą zobowiązane są do opłacania emerytalnych, rentowych, zdrowotnych i wypadkowych składek ZUS. Tylko ubezpieczenie chorobowe jest ubezpieczeniem dobrowolnym.
 

Nowy przedsiębiorca a ZUS

 

Niższe składki na ubezpieczenia społeczne

W okresie dwóch lat od momentu rozpoczęcia działalności gospodarczej, początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi na ubezpieczenie społeczne.

Regulowanie przez 24 miesiące najniższych możliwych składek będzie oczywiście wiązało się z późniejszym otrzymywanie niewysokich świadczeń, możliwość skorzystania z ulg może okazać się jednak dużym ułatwieniem w początkowych fazach wzrostu.

Z preferencyjnych warunków nie mogą skorzystać jedynie twórcy i artyści oraz wspólnicy jednoosobowej spółki z o.o., spółki komandytowej, jawnej i partnerskiej.


 Szczegółowe informacje o preferencyjnych zasadach znajdziesz w naszym poradniku > Preferencyjne składki ZUS: przewodnik​

 

Składki ZUS w 2016 roku

Początkujący przedsiębiorcy będą w 2016 roku opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w wysokości 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli 555 złotych.
 
  • Składka na ubezpieczenie emerytalne wynosić będzie 19,52% podstawy, czyli 108,34 złote.
  • Przedsiębiorca odprowadzać będzie musiał również składki na ubezpieczenie rentowe w wysokości 8% podstawy, a więc 44,40 złotych.
  • Ubezpieczenie wypadkowe wyniesie 9,99 złotych w firmach ubezpieczających do 9 osób.
  • Dobrowolna składka na ubezpieczenie chorobowe natomiast to wydatek rzędu 13,60 złotych, czyli 2,45% podstawy.
     
 

Zgłoszenie przedsiębiorcy w ZUS

Rozpoczynając działalność gospodarczą pamiętać należy o zgłoszeniu tego faktu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej poprzez złożenie formularza CEIDG-1.

⇒ Nie przegapJak wypełnić wniosek CEIDG-1

Wniosek trafi do ZUS automatycznie, przedsiębiorca powinien jednak pamiętać o samodzielnym wypełnienie druków ZUS ZUA lub ZUS ZZA w zależności od rodzaju składek, które firma będzie zobowiązana odprowadzać (wyłącznie zdrowotne lub zarówno zdrowotne, jak i społeczne).

 

Jak to rozliczyć?

Początkujący przedsiębiorcy muszą pamiętać o rozliczeniu składek poprzez skierowanie do ZUS odpowiedniego formularza ZUS DRA do 10 dnia miesiąca w przypadku osób regulujących składki wyłącznie za siebie lub do 15 dnia miesiąca w przypadku firm zgłaszających do ubezpieczenia więcej osób.

Przedsiębiorcy rozliczający składki na preferencyjnych warunkach nie mają obowiązku wystawiania druku ZUS DRA, o ile w poprzednich okresach rozliczeniowych wykazali opłacanie składek na specjalnych zasadach.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie