Sposoby na zwiększenie swoich umiejętności zawodowych

Aktualny rynek pracy charakteryzuje się ogromną dynamiką i aby być cennym pracownikiem, trzeba iść z duchem czasu i rozwijać umiejętności. Sposobów jest wiele, wybierzcie najbardziej pasujący do Was.

Sposoby na zwiększenie swoich umiejętności zawodowych
Pakiet treningowy, czyli jak się rozwijać zawodowo

SZKOLENIA

Nie musicie daleko szukać, aby znaleźć atrakcyjne kursy, które umożliwią podniesienie naszych umiejętności. Wystarczy zorientować się, czy w naszej firmie nie ma aktualnie szkoleń pracowniczych. Przedsiębiorstwa bardzo często angażują różne organizacje czy firmy szkoleniowe i proponują kursy i szkolenia dla swoich pracowników. Czasem firma współpracuje z uczelniami wyższymi, które także organizują specjalne szkolenia.

Oczywiście wszystko zależne jest od branży, w jakiej pracujemy. Przykładowo przedstawiciele handlowi wysłani mogą być na szkolenie z zakresu negocjacji handlowych, informatycy na szkolenie specjalistyczne dotyczący programowania etc.
 

E-LEARNING

Nauczanie przez Internet to bardzo popularne aktualnie podwyższanie umiejętności zawodowych. Firmy często inwestują i rozbudowują strony służące dokształcania pracowników.  Szkolenia tego typu odbywa się drogą internetową i najczęściej po ich ukończeniu otrzymuje się certyfikat albo dyplom. Szkolenia e-learningowe dzielą się na:

  • twarde  - umiejętności związane z wykonywaną pracą, np dotyczą przepisów prawnych, procedur, regulaminów.
  • miękkie   -    obejmują naukę i doskonalenie umiejętności personalnychm, czyli innymi słowy nasz rozwój osobisty, na przykład komunikację interpersonalną, znajomości języków obcych, zdolności negocjacyjne.

Zaletą nauki przez Internet jest z całą pewnością fakt, że może być zdobywana w zaciszu domowym, w czasie, kiedy najbardziej nam pasuje i bez presji otoczenia. Możemy dzięki nim rozwijać umiejętności zadowode bez wychodzenia z domu.
 

STAŻE I WOLONTARIATY

Świetnym sposobem na podnoszenie umiejętności zawodowych są praktyki i staże wakacyjne, które można odbywać w czasie studiów. Zazwyczaj trwają 3 miesiące i bardzo często są płatne. Staże to całkiem niezła opcja, aby pod okiem profesjonalistów, zdobyć cenne doświadczenie i wiedzę nie tylko teoretyczną, ale przede wszystkim praktyczną.

Wolontariaty to także pomysł na rozwój i podwyższanie swoich umiejętności, a poza tym pomoc innym.

Pamiętajmy, iż wolontariat to nie tylko pomoc w lokalnych centrach społecznych. Spora liczba znanych i prowadzonych na wielką skalę przedsięwzięć społecznych organizowanych jest w oparciu o wolontariuszy i ich pomoc. W Polsce z pewnością każdy zna wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Polskiego Czerwonego Krzyża. Wolontariat to jednak nie tylko działanie na rzecz innych osób, ale także np. opieka nad zabytkami, zwierzętami czy naturą.

Inne przykładowe organizacje i projekty oparte na wolontariacie:

  • Amnesty International
  • Fundacja Greenpeace Polska
  • Fundacja Mam Marzenie
  • Diecezjalne Caritas
  • Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
  • AIESEC

Informacje na temat wolontariatów znajdziecie na stronie wolontariat.ngo.pl
 

STUDIA PODYPLOMOWE

Podnoszenie umiejętności to także zdecydowanie się na studia podyplomowe. Są one przeznaczona dla kandydatów posiadających kwalifikacje co najmniej pierwszego stopnia.

W celu rozpoczęcia studiów podyplomowych należy posiadać dyplom uczelni wyższej, czyli ukończenie studiów licencjackich, inżynierskich bądź magisterskich. Formalne wymagania przystąpienia do studiów podyplomowych każda uczelnia określa indywidualnie. Podobnie wygląda sposób ukończenia dodatkowego kursu, który może zobowiązać uczestników do napisania pracy lub podejście do egzaminu. Po zakończeniu studiów podyplomowych, uczestnicy otrzymują świadectwo, często mylone z dyplomem.

Zainteresowani rozpoczęciem dodatkowego kształcenia w ramach studiów podyplomowych mogą szukać dofinansowania ze środków Unii Europejskiej między innymi w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego lub zwrócić się do pracodawcy o dopłatę na podniesienie kwalifikacji. Bezrobotni mogą również liczyć na pomoc finansową z urzędów pracy.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie