Prawo pracy: Zwolnienie lekarskie na dziecko

Zwolnienie lekarskie na chore dziecko oraz zasiłek opiekuńczy to prawo każdego pracownika. Posiadamy również dwa dodatkowe dni wolne, za które powinniśmy dostać normalne wynagrodzenie. Nowość? Nic z tych rzeczy. Poznaj swoje prawa.

Prawo pracy: Zwolnienie lekarskie na dziecko
Osobista opieka nad dzieckiem i zasiłek opiekuńczy

Polityka prorodzinna ma na celu ułatwienie młodym rodzicom łatwiejszy powrót do pracy. Nie martwmy się  pracodawcą i potencjalnymi problemami wynikającymi z naszej nieobecności. Zwolnienie lekarskie na chore dziecko jest bowiem normalnym dokumentem, do którego mamy prawo, aby zapewnić opiekę naszym pociechom.
 

Zwolnienie lekarskie na dziecko – warunki

Każdy rodzic, który pracuje, może otrzymać zwolnienie lekarskie z pracy w momencie, kiedy musi zająć się chorym dzieckiem.
 
  • Jeśli nasz maluch nie ukończył 14 lat, mamy prawo aż do 60 dni na opiekę w przeciągu całego roku.
  • Jeżeli natomiast nasze dziecko ukończyło 14 rok życia, mamy 14 dni do wykorzystania.

Aby otrzymać zwolnienie z pracy, mamy obowiązek dostarczenia naszemu pracodawcy odpowiedniego dokumentu (zwolnienie lekarskie) mówiącego o niezdolności do pracy z powodu osobistego sprawowania opieki nad chorym potomkiem.

Uwaga!
Dokument powinien zawierać informację na temat opiekuna dziecka.

 

Zasiłek opiekuńczy – zasady

Zwolnienie lekarskie na chore dziecko to nie wszystko. Razem z nim powinniśmy dostarczyć odpowiedni druk ZUS (Z-15). Jest to wniosek do uzyskania zasiłku z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Uwaga!
Jeżeli w gospodarstwie domowym są inne osoby, które mogą zapewnić opiekę choremu, nie mamy prawa do zasiłku. Wyjątkiem jest opieka nad dzieckiem, które ma mniej niż 2 lata – wtedy zasiłek obowiązuje zawsze.
 
  • Zasiłek przyznawany jest na okres konkretnego zwolnienia lekarskiego. W ciągu roku jest to maksymalnie 60 dni na dziecko poniżej 14 roku życia oraz 14 dni powyżej 14 lat.
  • Świadczenie przysługuje na wszystkie dzieci: własne, potomków współmałżonka, dzieci adoptowane, a także przyjęte na wychowanie.
  • Zasiłek opiekuńczy wypłaca się w wysokości 80% wynagrodzenia.
 

Zwolnienie lekarskie na chore dziecko a dni wolne

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że w momencie posiadania dziecka, które nie przekroczyło 14 lat, mamy prawo do dwóch dodatkowych dni wolnych w ciągu roku.

Jest to przywilej każdego pracownika, niezależnie od rodzaju posiadanej umowy oraz wymiaru pracy. Z prawa tego mogą skorzystać oboje z rodziców, jednak nie w tym samym dniu. Istnieje prawo wykorzystania dni wolnych jednorazowo lub każde z rodziców po jednym dniu wolnym.

 

Podstawa prawna

  • Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141)
  • Ustawa z 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636)
 
Konkretne formularze oraz pełne treści ustaw i zasad, według których funkcjonuje zwolnienie lekarskie na chore dziecko, znajdziecie na stronie www.zus.pl.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie