Jak długo poczekam na zwrot podatku dochodowego?

Koniec kwietnia się zbliża a z nim dla większości z nas termin składania zeznań podatkowych za zeszły rok. Po jakim czasie od złożenia deklaracji PIT możemy liczyć na zwrot podatku dochodowego?

Jak długo poczekam na zwrot podatku dochodowego?

Wszyscy ci, którzy rozprawili się już ze swoim rocznym zeznaniem podatkowym i, zgodnie z wyliczeniami, mają szansą na zwrot podatku dochodowego, z pewnością z zainteresowaniem śledzą internetowe strony umożliwiające wgląd w postęp realizacji procesu analizy złożonej deklaracji. Jak długo poczekamy na zwrot podatku?

Terminy dokonywania zwrotów

Zgodnie z ustawą z 1997 roku, nadpłacony podatek dochodowy podlega zwrotowi:

  • w terminie trzech miesięcy od momentu złożenia deklaracji w odpowiednim urzędzie bądź rozliczenia online lub, 
  • w przypadku, gdy konieczne było sprostowanie lub uzupełnienie deklaracji, w terminie dwóch miesięcy od momentu złożenia korekty rozliczenia podatkowego. 

Deklaracje rozliczane online, przynajmniej teoretycznie, powinny zostać rozpatrzone szybciej niż te składane w tradycyjnej, papierowej formie, tym samym więc wszyscy ci, którzy rozliczyli się przez Internet, mogą spodziewać się zwrotu nadpłaconego podatku szybciej. W praktyce jednak wiele zależy od pracy i wydajności każdego indywidualnego urzędu.

Nowelizacja ustawy o Karcie Dużej Rodziny sprawiła natomiast, że na szybszy zwrot podatku – w terminie do 30 dni od momentu złożenia deklaracji – liczyć mogą podatnicy wychowujący co najmniej trójkę dzieci, którzy odliczyli w formularzu PIT ulgę prorodzinną. Przywilej szybszego otrzymania zwrotu podatku dotyczy jednak jedynie rodzin, które z urzędem rozliczyły się przez Internet

Jak otrzymam zwrot podatku?

Wpływ na szybkość zwrotu podatku ma też wybrana forma otrzymania nadpłaconych pieniędzy

  • Urzędnicy zalecają wybór przelewu na konto jako sposób umożliwiający najszybsze rozliczenie (numer rachunku podajemy w formularzu aktualizacyjnym ZAP-3). 
  • Wysyłka pieniędzy pocztą może potrwać nieco dłużej.

Niektóre urzędy umożliwiają swoim podatnikom śledzenie stanu realizacji zwrotu podatku online na wybranych stronach internetowych. 

  • Jeśli rozliczaliśmy się w województwie pomorskim, mazowieckim lub śląskim, mamy szansę znaleźć informacje o postępie rozpatrywania naszej deklaracji na stronie wybranej placówki w aplikacji „zwroty”.

Pamiętajmy, aby otrzymać zwrot musimy upewnić się, że przy składaniu deklaracji PIT podaliśmy poprawne dane, nie tylko adresowe, ale również związane z numerem konta osobistego (druk ZAP-3). Dodatkowe pieniądze to z reguły przydatny zastrzyk środków, zaplanujmy jednak mądrze jego spożytkowanie.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:
Ulgi podatkowe za rok 2014 »
Czym jest kwota wolna od podatku? »
Jak i komu przekazać 1% podatku »
Jak wypełnić PIT 37? »
Konsekwencje błędów w rocznym zeznaniu PIT »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie