200 mln euro dla pomysłowych startupowców!

Przedsiębiorco! Myślisz o założeniu swojej firmy? Skorzystaj z rządowej dopłaty. Innowacyjne startupy mogą liczyć na 20 milionów euro na rozwój w Polsce Wschodniej.

200 mln euro dla pomysłowych startupowców!
Pomysł na biznes na wagę złota

Startupowe Platformy startowe

1 marca 2016 ruszył nowy program Platform startowych, przygotowany w ramach najnowszej odsłony “Polska Wschodnia”. Swoje projekty biznesowe na innowacyjne przedsiębiorstwa mogą zgłaszać wszystkie osoby do 35. roku życia. Twórcy wybranych najlepszych koncepcji mogą otrzymać nie tylko dofinansowanie, ale również kompleksowe wsparcie merytoryczne i usługowe, dopasowane do potrzeb startupu. 

Oprócz wsparcia rozwoju zaangażowanych regionów, innym głównym założeniem programu jest stworzenie ekosystemu przyjaznemu młodym przedsiębiorcom. 

Platformy startowe wystartowały z pilotażowym programem, na który przeznaczonych zostanie 20 mln euro. W przypadku powodzenia programu oraz zainteresowania młodych przedsiębiorców, pula dofinansowania zostanie rozszerzona o kolejne 180 mln euro.

W przeprowadzenie programu zaangażowane zostały trzy parki naukowo-technologiczne (PNT), znajdujące się w regionach objętych wsparciem wraz z ośrodkami pomocniczymi:
 
  1. Białostocki Hub of Talents we współpracy z PNT z Olsztyna, Elbląga, Ełku, Suwałk i Łomży
  2. Kielecki TechnoparkBiznesHub we współpracy z Inkubatorem Technologicznym w Stalowej Woli i Podkarpackim PNT
  3. Lubelski Connect wraz z Parkiem w Świdniku i Tarnobrzegu
 

Jak aplikować?

Osoby zainteresowane dołączeniem do programu, powinny skierować swoje kroki na www.PlatformyStartowe.gov.pl, gdzie prowadzony jest nabór do poszczególnych ośrodków inkubacyjnych. Do programu zgłaszać mogą się zarówno zespoły, jak i osoby indywidualne - wymogiem jest posiadanie nowego pomysłu, który nie jest częścią aktywnej działalności gospodarczej. 

W celu zgłoszenia konieczne jest wysłanie wypełnionego kwestionariusza, który następnie przejdzie wstępną ocenę. Autor każdego pozytywnie rozpatrzonego wniosku zostanie zaproszony na spotkanie z doświadczonymi biznesmenami oraz ekspertami danych obszarów działalności, na którym będzie miał szansę na zaprezentowanie swojego pomysłu. Projekty zakwalifikowane do Platform startowych zostaną następnie zarejestrowane w “Polsce Wschodniej” jako startup z o.o.

 

Co wchodzi w skład opieki Platform startowych?

Nowo powstałe startupy mogą liczyć na profesjonalną pomoc w przygotowaniu modelu biznesowego. Zostaną zatem objęte coachingiem i mentoringiem rynkowych specjalistów oraz dostęp do usług, które pokryją potrzeby młodego przedsiębiorstwa. Startupowcy otrzymają również miejsce do pracy, opiekę księgową, prawną i podatkową. 

Kolejnym krokiem będzie szansa na otrzymanie bezzwrotnej dotacji w wysokości 800 tysięcy złotych na rozpoczęcie i rozwój działalności. 

“Polska Wschodnia” to kolejna odsłona programu wsparcia pięciu polskich województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego, przygotowany na lata 2014-2020. Głównym założeniem programu jest przeznaczenie środków  finansowych przyznanych Polsce przez Unię Europejską na regionalny rozwój społeczno-gospodarczy poprzez inwestycje w innowacyjną przedsiębiorczość oraz infrastrukturę niezbędną do zachowania spójności makroregionu. 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie