300 mln straty programu „Mieszkanie dla Młodych”

Z przeznaczonych na dofinansowanie wkładu własnego na zakup mieszkania 600 mln złotych wykorzystano niecałą połowę. Dlaczego projekt „Mieszkanie dla Młodych” nie spełnił swojego zadania?

300 mln straty programu „Mieszkanie dla Młodych”
Problemy rządowego programu dopłat

Program „Mieszkanie dla Młodych” zakładał rządowe wsparcie dofinansowujące wkład własny na zakup swojego M. 

 

Noworoczne podsumowanie obowiązującego od roku projektu wykazało jednak, że z wygenerowanej specjalnie na ten cel budżetowej rezerwy wynoszącej około 600 milionów złotych wykorzystana została mniej niż połowa. Pozostałe 300 milionów, zgodnie z zapisami regulującymi kwestie finansów publicznych, przepadło wraz z końcem roku

 

Specjaliści wskazują, że takiej sytuacji można się było spodziewać. Za główną przyczynę zaprzepaszczonego potencjału programu „Mieszkanie dla Młodych” podają ogromną rozbieżność między rynkowymi cenami nieruchomości w dużych miastach a limitami cen obowiązującymi w rządowym projekcie. 

 

Z tego powodu bardzo często jedynymi mieszkaniami w Warszawie czy Krakowie, o jakie starać się mogli młodzi ludzie w ramach programu, były te zlokalizowane na samych obrzeżach, daleko od centrum, szkół czy miejsc pracy. Wielu wybrało więc opcję kredytu z dopłatą, by pozwolić sobie na zakup własnego M w lepszej lokalizacji. 

 

Rząd zapewnia, że w 2015 roku program „Mieszkanie dla Młodych” spełni swoje zadanie w większym stopniu ze względu na budowę nowych mieszkań mieszczących się w limitach cenowych projektu. Specjaliści pozostają jednak sceptyczni. 

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie