500 złotych na dziecko do odbioru!

Flagowy projekt nowego rządu "Rodzina 500 plus" zatwierdzony przez prezydenta Andrzeja Dudę. Osoby, które kwalifikują się na dofinansowanie, mogą liczyć na dodatkowe środku już w kwietniu.

500 złotych na dziecko do odbioru!
Projekt "Rodzina 500 plus" z podpisem prezydenta

Długo oczekiwany projekt nowego rządu "Rodzina 500 plus" został podpisany w dniu 17 lutego 2016 przez prezydenta Polski i jednocześnie wprowadzony w życie. Prezydent zaznaczył, iż podpisana ustawa to rzeczywiste "wsparcie dla rodzin, które posiadają dzieci."

Ustawa o projekcie "Rodzina 500 plus" spotkała się z licznymi negatywnymi i pozytywnymi opiniami. Dla jednych to szansa na dodatkowe pieniądze, które przeznaczyć można na utrzymanie i wychowanie dzieci. Zgodnie z danymi statystycznymi przytoczonymi przez prezydenta, nowy projekt ma przede wszystkim pomóc ubogim rodzinom, żyjącym na skraju ubóstwa i zmniejszenie go z 23% do 11%. Rząd zakłada również, iż projekt przyczyni się do wzrostu przyrostu naturalnego, zachęcając więcej osób do posiadania dzieci.

W opinii innych to jednak ogromne obciążenie dla budżetu państwa oraz wątpliwe zasady przyznawania nowego świadczenia wychowawczego, między innymi brak górnej granicy dochodu na członka rodziny. 
 

Kto otrzyma 500 zł na dziecko?

Ustawa posiada następujące założenia:
  • 500 złotych miesięcznie otrzyma każda rodzina, bez względu na wysokość dochodów, na drugie i kolejne dziecko
  • posiadając jedno dziecko, 500 złotych zależne będzie od progu dochodowego, który nie mogą przekroczyć 800 złotych brutto na osobę w rodzinie lub 1200 złotych jeśli dziecko jest niepełnosprawne
  • świadczenie można będzie odbierać do momentu ukończenia przez dzieci 18 roku życia
  • nie istnieje górny próg dochodowy
 


źródło: tvn24bis.pl

 

Zgłoszenie po świadczenie "Rodzina 500 plus"

500 złotych na dziecko będzie przyznawane od momentu wejścia ustawy w życie, które przypada na dzień 1 kwietnia 2016 roku. Składając wniosek w ciągu 3 miesięcy od tej daty, rodzina może liczyć na wyrównanie finansowe. 

Nowe świadczenie wychowawcze będzie wypłacane w gminach, zgodnych z miejscem zamieszkania uprawnionej rodziny. 

W celu otrzymania świadczenia, konieczne będzie coroczne złożenie odpowiedniego wniosku - przez internet lub w siedzibie gminy. Na każdą rodzinę powinien zostać złożony tylko jeden wniosek. W przypadku składania wniosku na pierwsze dziecko, konieczne będzie dołączenie oświadczenia o dochodach.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie