"Becikowe" 2016: 12 tysięcy złotych dla rodziców

Sprawdźcie zmiany związane z zasiłkami wypłacanymi młodym rodzicom - od 2016 roku becikowe wzrasta do 12 tysięcy złotych.

Nowelizacja ustawy zwiększa benefity rządowe dla młodych rodziców

Od 2016 roku, polskie becikowe wzrasta do 12 tysięcy złotych rocznie. Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych został przyjęty na początku kwietnia b.r. przez rząd i zakłada wprowadzenie zmian już w przyszłym roku.

Zgodnie z nowelizacją, młode matki, które na starszych warunkach nie miały prawa do dopłaty, mają otrzymywać 1000 złotych miesięcznego świadczenia na niemowlę przez rok. Dopłata skierowana będzie również do rodzin, które przysposobią małe dziecko. O nowe becikowe starać się będą mogły również rodziny, w których nowy członek pojawi się już pod koniec 2015 roku.

Na otrzymanie dodatkowych środków nie wpłynie status ubezpieczeniowy rodziców - becikowe otrzymają wszyscy bez względu na opłacanie składek. Dodatkowo, rząd nie weźmie pod uwagę statusu zawodowego a rodziny ubezpieczone w KRUS otrzymają trzy razy więcej pieniędzy. 

Jak ma wyglądać przydział nowego becikowego? Rząd przedstawił następujące opcje wypłat dodatkowych środków dla świeżoupieczonych rodziców:

  • osoby nieubezpieczone otrzymają 1000 złotych świadczenia rodzicielskiego przez minimum 52 tygodnie - okres zostanie wydłużony w przypadku bliźniąt lub trojaczków
  • osoby ubezpieczone w ZUS otrzyma zasiłek macierzyński w wysokości minimum 1000 złotych
  • osoby ubezpieczone w KRUS otrzymają zasiłek w nowej formie, czyli wypłacanej przez cały rok a nie jednorazowo

Nowelizacja ustawy wiąże się ze zwiększeniem kosztów w budżecie państwa o ok. 1,25 mld złotych. Z nowego becikowego skorzystać ma 125 tysięcy osób, w tym ponad połowa, która na dzień dzisiejszy nie jest ubezpieczona. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:
ABC urlopu macierzyńskiego »
Jak oszczędzać na dzieciach? »
Rośnie popularność urlopu tacierzyńskiego! »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie