Z okazji nowego roku obniżamy oprocentowanie pożyczki o 50%
RRSO 10,56%
Sprawdź koszty kredytu

Przykład reprezentatywny dla wariantu 10 000 zł na 24 miesiące: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 10,56%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów): 10 000 zł, całkowita kwota do zapłaty: 11 083,10 zł, oprocentowanie stałe: 4,74%, całkowity koszt kredytu: 1083,10 zł (w tym: prowizja: 554,09 zł (5,25%), odsetki: 529,01 zł), 24 równe, miesięczne raty w wysokości 461,79 zł. Kalkulacja została dokonana na 30.12.2016 r. na reprezentatywnym przykładzie.
Ostateczne warunki kredytowania zależą od wiarygodności kredytowej Klienta, daty wypłaty kredytu oraz daty płatności pierwszej raty. Wartość oprocentowania i prowizji jest obniżona o 50% w stosunku do standardowej oferty pożyczki. Pożyczkę na dowód mogą otrzymać osoby mające relację z Bankiem oraz uzyskujące dochody m.in. z umowy o pracę, umowy-zlecenia lub umowy o dzieło. Aby otrzymać Pożyczkę na dowód, niezbędne jest posiadanie adresu e-mail. Szczegóły oferty w placówkach i na www.aliorbank.pl.

Zwiń

Brudne pieniądze - na banknotach czai się mnóstwo bakterii

Lekarze ostrzegają przed zarazkami i alarmują o przestrzeganie higieny. Najwięcej zarazków czai się jednak na przedmiotach, z którymi stykamy się codziennie. Uwaga na brudne pieniądze!

Brudne pieniądze - na banknotach czai się mnóstwo bakterii
Kwestia brudnych pieniędzy nie tylko jako przestępstwo

Wszyscy znamy historię Al Capone, od którego działalności pochodzi nazwa prania brudnych pieniędzy. Słysząc stwierdzenie brudne pieniądze, wielu z nas zastanawia się, która grupa przestępcza starała się wprowadzić do obiegu pieniądze pochodzące z nielegalnych źródeł. Nie przychodzi nam jednak na myśl kwestia higieny, a na pieniądzach czai się mnóstwo bakterii!

 

Według badań, pieniądze należą do rzeczy, na których gromadzi się najwięcej zarazków. Brudne pieniądze mogą stanowić niebezpieczeństwo szczególnie dla dzieci oraz osób o obniżonej odporności. 

 

Na szczęście według danych przedstawionych przez MasterCard 83% Europejczyków zdaje sobie sprawę z brudu jaki możemy znaleźć na pieniądzach. Większość biorących udział w badaniach MasterCard słusznie uważa, że pieniądze są jednym z najbrudniejszych przedmiotów użytku codziennego.

 

Niedawno naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego przeprowadzili badania dotyczące liczby zarazków znajdujących się na pieniądzach. Zgodnie z danymi, szczególnie brudne pieniądze możemy znaleźć w Szwecji i Danii. Według naukowców, którzy badali 15 walut, pieniądze będące największym siedliskiem zarazków to korony duńskie, a następnie szwedzkie. Na banknocie korony duńskiej znaleziono średnio 40,4 tys. bakterii, a na szwedzkiej 39,6 tys. Względnie czyste były banknoty euro, na których średnio odnaleziono jedynie 11 tys. bakterii. Badano 15 rodzajów banknotów i okazało się, że średnio na każdym z nich znajduje się około 26 tys. Bakterii.

 

Podobne badania przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych. Naukowcy z Wright Patterson Medical Center z Dayton przeprowadzili badanie w sklepie spożywczym. Poprosili klientów o wymianę banknotów znajdujących się w ich portfelach na czyste banknoty. Posługując się 68 banknotami, przeprowadzili badania mikroskopowe i okazało się, że tylko 4 banknoty były względnie czyste. Na 5 znaleźli szczególnie groźne bakterie pałeczki zapalenia płuc i gronkowca. 

 

Wśród najbrudniejszych rzeczy codziennego użytku, wymienianych przez mikrobiologów, poza pieniędzmi, znalazły się także telefon komórkowy, klawiatura od komputera, szminka czy tusz do rzęs, a także gąbka do mycia naczyń czy suszarka w publicznej toalecie.

 

Coraz popularniejszy staje się elektroniczny obieg pieniężny, co w kwestii higieny może byłoby lepszym wyjściem niż używanie pieniędzy. Nie powinniśmy popadać w przesadę i od razu rezygnować z trzymania pieniędzy w portfelu, gdyż zarazki czyhają na nas wszędzie, nie możemy jednak zapomnieć o codziennej higienie, a w szczególności regularnym myciu rąk. 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie