Budżet domowy i oszczędzanie z głową

Nawet przy niewielkich comiesięcznych wpływach, będziemy w stanie przetrwać do kolejnego miesiąca i często jeszcze odłożyć jakąś część naszych przychodów. Najważniejszy będzie budżet domowy przygotowany z głową!

Budżet domowy i oszczędzanie z głową
Jak rozplanować wydatki przy niewielkich wpływach?

Zbliżająca się zima sprawia, że budżet domowy i jego przygotowanie staną się jednym z priorytetów. Wyższe rachunki za prąd i gaz, przesiadka z roweru do samochodu czy komunikacji miejskiej i inne dodatkowe wydatki niewątpliwie wpłyną nieco negatywnie na kondycję naszych finansów. Jak możemy spokojnie przezyć zimę i przy okazji oszczędzić na wiosenne szaleństwa?

KROK 1: Zaplanuj wydatki

Aby przetrwać do następnego miesiąca, a może nawet odłożyć jakąś część z naszych wpływów, będziemy musieli przygotować budżet domowy.

Najlepiej zacząć od wypisywania wszystkich stałych wydatków miesięcznych i zestawić je z uzyskiwanymi dochodami. Kategoryzacja wydatków pomaga ocenić gdzie możemy szukać oszczędności lub zmienić nieco nasze przyzwyczajenia.

Szczegółowe rozpisanie niezmiennych kosztów naszego życia to również szansa na przeanalizowanie usług, z jakich korzystamy. Może czas na zmianę dostawcy prądu lub przejście na inną taryfę? Może warto sprawdzić kiedy kończy się nasza umowa kablówki i wynegocjować lepsze warunki?

KROK 2: Z czego zrezygnować?

Po przygotowaniu odpowiedniej listy, powinniśmy wykreślić niepotrzebne zakupy lub usługi, bez których możemy się obejść lub ograniczyć ich comiesięczne wykorzystanie. 

Trzymajmy się jednak metody małych kroków i nie podejmujmy zbyt radykalnych decyzji. Nagłe zmiany nie wpływają dobrze na nasze samopoczucie. Zamiast wyłączania ogrzewania w całym domu, spróbujmy przykręcić nieco kaloryfery lub mądrzej przewietrzać mieszkanie. Jeśli planujemy zmienić nasz jadłospis na bardziej ekonomiczny, nie ograniczajmy się jedynie do tańszych sałatek.

Pamiętajmy również o zaangażowaniu całej rodziny lub współlokatorów do zmian przyzwyczajeń. Wspólnie łatwiej zrezygnować z pewnych droższych rzeczy i znaleźć ich tańsze alternatywy.

KROK 3: Oszczędzanie

Najważniejszą kwestią będzie regularne oszczędzanie i comiesięczne konsultowanie przygotowanego budżetu domowego. Trzymajmy się naszych początkowych decyzji, opartych na analizie wydatków i dochodów. Systematyczność oraz wprowadzanie stopniowych zmian pomogą nam w odkładaniu pieniędzy. 

Oszczędzanie można wesprzeć szeroko dostępnymi programami czy aplikacjami, ułatwiającymi utrzymanie kontroli nad naszymi finansami. Warto również wybrać się do naszego banku i porozmawiać z doradcą, który być może znajdzie dla nas ciekawe rozwiązanie oszczędnościowe

Pamiętajmy jednak, iż raz na jakiś czas każdemu z nas należy się chwila przyjemności - nie zapomnijmy o umieszczeniu rozrywki czy relaksu w naszych budżetach domowych.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie