Jak wspierać budżet domowy?

Jak utrzymać budżet domowy pod kontrolą? Takie pytanie zadaje sobie wielu z nas. Spróbujmy zatem znaleźć kilka prostych sposób i odzyskać władzę nad naszymi finansami.

 Jak wspierać budżet domowy?
W jaki sposób kontrolować domowe wydatki?

Budżet domowy - nikt z nas nie chce mieć z nim kłopotów. Sytuacja idealna występuje wówczas, gdy panujemy nad naszymi finansami i potrafimy je kontrolować. Najlepiej, kiedy nie musimy się martwić czy uda się nam przetrwać od pierwszego do pierwszego. Jesteśmy w stanie to zrobić, ale tylko wtedy jeżeli zastosujemy się do kilku podstawowych zasad, które pomogą zapanować nad finansowym bałaganem. Zapraszamy do czytania.

Odzyskaj kontrolę nad budżetem domowym

1) warto podzielić swój budżet na następujące kategorie wydatków:

  • potrzeby, czyli takie wydatki bez których nie możemy się w żaden sposób obejść 
  • zachcianki, czyli takie wydatki bez których możemy się obejść, ale niekoniecznie chcemy
  • oszczędności

Po drugiej stronie mamy nasze wpływy. Warto skorzystać z takiego podziału, gdyż łatwiej jest w ten sposób kontrolować nasz budżet domowy, możemy sprawdzić ile procentowo stanowią nasze wydatki na zakupy, wyjścia z domu, kolacje, kino czy też jaki odsetek stanowią płatności za rachunki.

2) starajmy się wydawać mniej niż zarabiamy, to podstawowa zasada, dlatego też wcześniej została wspomniana pozycja oszczędności w naszym budżecie, czasem może się to wydawać niemożliwe, ale warto mieć pieniądze na czarną godzinę

3) zbadajmy ile stanowią wydatki na zachcianki oraz na tak zwane zakupy spontaniczne, czyli takie, które nie były zaplanowane i bez których z łatwością moglibyśmy się obyć, chodzi o to, że po ich zebraniu może się okazać, iż stanowią poważny odsetek całości wydatków, co oznacza, że po prostu wyrzucamy pieniądze w błoto, zamiast je oszczędzać

Opracowany budżet domowy

Warto skorzystać z tych trzech podstawowych zasad. Budżet domowy można kontrolować z łatwością, należy jednak do tego przywyknąć i robić to z regularnością. Jeżeli uda się nam zaoszczędzić nieco gotówki, jest to najlepszy dowód. Ponadto daje nam to komfort psychiczny, iż panujemy nad swoimi finansami i nie musimy się wiecznie przejmować sprawdzaniem naszej płynności finansowej.

Budżet domowy da się zaplanować, życzymy powodzenia i do dzieła!

Więcej o oszczędzaniu i budżecie domowym:
Budżet domowy - czy dziurę łatać kredytem gotówkowym »
Budżet domowy w okresie świąt »
Rodzina a budżet domowy - jak wspólnie oszczędzać? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie