Wielkie cięcia w HSBC

HSBC zlikwiduje na przestrzeni najbliższych kliku lat 50 tysięcy miejsc pracy. Kryzys wraca?

Wielkie cięcia w HSBC
Kłopoty z rentownością grupy HSBC

Jeden z największych globalnych holdingów finansowych, bank HSBC, ogłosił konieczność zredukowania zatrudnienia o około 50 tysięcy miejsc pracy. Wszystko w ramach planu restrukturyzacyjnego mającego na celu utrzymanie rentowności grupy.

Konieczność ograniczenia liczby zatrudnionych HSBC ogłosił niedługo po tym, jak bank zmuszony został do oddania władzom Francji ponad miliarda dolarów amerykańskich za udzielenie pomocy w unikaniu płacenia podatków 8 tysiącom osób. Decyzja nie zaskoczyła inwestorów, dyrektor generalny holdingu Stuart Gulliver już od pięciu lat zapowiadał bowiem wprowadzenie zmian ułatwiających zarządzania strukturami banku, a niespełna 4 lata temu HSBC zwolnił 30 tysięcy pracowników.

Redukcja miejsc pracy ma pozwolić bankowi zaoszczędzić 5 miliardów dolarów do 2017 roku. Likwidacji poddanych zostanie około 20 – 25 tysięcy miejsc pracy we wszystkich światowych oddziałach banku, a kolejne 25 tysięcy zatrudnionych ma zostać zwolnionych, gdy HSBC wycofa się z Turcji i Brazylii, skupiając się na nowych rynkach w Azji.

HSBC chce też przenieść do Hongkongu główną siedzibę banku. Od 1993 roku holding urzędował w Londynie, jednak wzrastające z roku na rok stawki podatku bankowego wprowadzonego w Wielkiej Brytanii w 2011 roku skłoniły władze do podjęcia decyzji o opuszczeniu stolicy Anglii. Jak donosi Bloomberg, utrzymujący się obecnie na poziomie 0,21% podatek bankowy najsilniej uderzył właśnie w HSBC. Zmiana siedziby potrwać może 2 lata.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie