Co warto wiedzieć o Pendolino?

PKP wprowadza na polskie tory nowoczesny pociąg Pendolino. Szybsza i wygodniejsza podróż to zdecydowanie polepszenie komfortu jazdy dla pasażerów.

Co warto wiedzieć o Pendolino?
PKP w fazie rozwojowej

14 grudnia 2014 to przełomowa data w polskim transporcie kolejowym – po raz pierwszy na tory w naszym kraju ma wyruszyć nowoczesny pociąg Pendolino i przewieźć pasażerów na trasach między głównymi ośrodkami miejskimi, czyli Trójmiastem, Warszawą, Krakowem, Katowicami oraz Wrocławiem. PKP Intercity za zakup 20 nowoczesnych składów wraz z budową zaplecza technicznego i utrzymania pociągów gwarantowanego przez firmę Alstom zapłaciło 655 milionów euro.

Początki Pedolino, jak wiemy, do łatwych nie należały, biorąc pod uwagę problemy z przedsprzedażą biletów czy samym producentem, jednak ponad 43 tysiące osób posiada już zakupiony bilet i czeka na przejażdżkę.

Sprawdźmy zatem jakie zmiany niesie ze sobą Pendolino.

Założeniem Pendolino (oznaczonych jako pociągi EIC Premium) jest połączenie północy z południem. Całkowity czas podróży np. na trasie Warszawy do Wrocławia, ma wynieść ok. 3 godzin 40 minut. Największą zmianą ma być jednak długość podróży ze stolicy nad morze, która z 6 długich godzin ma zostać skrócona o połowę.

Bilety również przyniosły miłą niespodziankę, ponieważ za najtańsze z nich zapłacimy 49 złotych. Pamiętajmy jednak, iż bilet na Pendolino trzeba kupić z wyprzedzeniem, ponieważ w nowych pociągach nie ma miejsc dla podróżnych bez rezerwacji a biletu nie kupimy u konduktora (wyjątkiem są osoby niepełnosprawne). Warto wspomnieć, iż najszybsi planujący przejazd na trasie Pendolino mogą skorzystać z atrakcyjnych rabatów przedsprzedażowych wynoszących nawet do 30%. Studenci oraz uczniowie bilety zakupią po ustawowo obniżonych cenach. Na zniżki mogą liczyć również osoby z Kartą Dużej Rodziny.

Biorąc pod uwagę sam pociąg, podróżni mogą wybrać między pierwszą i drugą klasą, łącznie 402 miejsca. Nowością są rozkładane fotele w obu klasach a także oświetlenie czy gniazdko dla każdego pasażera. W Pendolino nie zabrakło również miejsca na Wars a każdy podróżny może liczyć na darmowy napój (obie klasy) czy przekąskę (klasa pierwsza).  

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie