Cyfrowe pokolenie ma problem z wyszukiwaniem informacji w Google

Młode pokolenie ma problem z obsługą Excela i sformułowaniem naprowadzającego na wiarygodne źródła hasła wyszukiwania w Google. 

Cyfrowe pokolenie ma problem z wyszukiwaniem informacji w Google
Młodzi ludzie z problemami "technicznymi"

Studenci amerykańskiego uniwersytetu Illinois Wesley przeprowadzili projekt badawczy o korzystaniu z dobrodziejstw nowych technologii. Udostępnione wyniki pokazały, że umiejętności pokolenia wychowanego na Google i portalach społecznościowych mogą być złudne. Szef projektu Andrew Asher twierdzi, że młodzi ludzie nie potrafią w pełni wykorzystywać możliwości badawczych nowoczesnych narzędzi. 

Większość uczestników badania wykazała pełną biegłość w zakresie wykorzystania mediów społecznościowych czy komunikacji drogą krótkich wiadomości sms. Zaskakujące jest jednak, iż jedynie 23% z nich potrafiło posłużyć się wyszukiwarką Google w celu odnalezienia zgodnego z ich zapytaniem źródła. 

Projekt wykazał, że badani nie rozumieją mechanizmów działania algorytmów Google. Brak powyższej wiedzy skutecznie uniemożliwia im skonstruowanie hasła wyszukiwania, które przeniosłoby ich do wiarygodnych naukowych źródeł badawczych. 

Jeszcze mniejszy odsetek badanych wykazał umiejętność posługiwania się Excelem i MS Outlookiem – podstawowymi narzędziami wykorzystywanymi w korporacjach. Studenci odbierali je jako skomplikowane w obsłudze i technologicznie prymitywne. 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie