Czy doczekamy się „polskiej" karty płatniczej?

Polski rynek transakcji bezgotówkowych stwarza możliwość pojawienia się trzeciego, obok MasterCard i Visy, operatora plastikowych pieniędzy - lokalnej karty płatniczej

Czy doczekamy się „polskiej
Lokalna karta płatnicza w Polsce?
  • karta płatnicza w Polsce
  • transkacje bezgotówkowe

System rozliczania płatności dokonywanych za pomocą kart może otworzyć drzwi „polskiej” karcie debetowej, która, funkcjonując na rynku obok Visy i MasterCard, służyłaby do rozliczania krajowych transkacji bezgotówkowych takich jak opłata podatków, przejazdów autostradami czy regulowanie mandatów. 

 

Przesłankami ku powstaniu takiej karty są statystyki pokazujące, że ponad 95% płatności dokonywanych najpopularniejszymi kartami (odpowiednio płatniczymi, debetowym i kredytowymi) odbywa się w granicach kraju. Oznacza to, że na terytorium Polski dokonuje się około 611 milionów transakcji bezgotówkowych kwartalnie. 

 

Prace nad system rozliczania płatności bezgotówkowych umożliwiającym wprowadzenie lokalnej karty zbliżają się właśnie do końca. Wiceprezes Krajowej Izby Rozliczeniowej zaznacza jednak, że to dopiero jeden z wielu warunków koniecznych do spełnienia, by wprowadzenie „polskiej” karty stało się możliwe. 

 

Lokalne karty płatnicze stosowane są między innymy w Niemczech, Portugalii i Francji i świetnie się tam sprawdzają. 

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie