Czy karta kredytowa jest dobrym rozwiązaniem na tanie wakacje?

Korzystanie z produktów, które oferują nam banki ma swoje korzyści jak i niedogodności. Warto sprawdzić, które przeważają w przypadku finansowaniu konkretnych planów. Czy karta kredytowa jest sposobem na tanie wakacje? 

Czy karta kredytowa jest dobrym rozwiązaniem na tanie wakacje?
Karta kredytowa jako wakacyjny środek płatniczy

Zbliża się okres urlopowy i wszyscy zastanawiamy się w jaki sposób sfinansować ten przyjemny czas. Niektórzy skrupulatnie oszczędzali, aby później nie wyrywać włosów z głowy, inni spędzą wakacje leniuchując w domowym zaciszu, co nie wymaga szczególnych nakładów finansowych. Co jednak z tymi, którzy chcą wyjechać, ale ich kieszenie i konta bankowe świecą pustkami? Czy dobrym pomysłem jest użycie karty kredytowej?

Korzystanie z karty kredytowej

Główną zaletą karty kredytowej jest to, że klient posiada limit kredytowy, który zostaje mu przyznany przez bank na podstawie jego zdolności kredytowej. W praktyce oznacza to, iż wyjeżdżając na wakacje możemy pokryć wszystkie wydatki używając karty kredytowej. Pozostaje pytanie czy jesteśmy w stanie spłacić te zobowiązania, tak aby uniknąć oprocentowania, które jest dość wysokie - tak naprawdę jest jednym z najwyższych. Przeważnie okres bezodsetkowy wynosi około 54 dni, tyle właśnie czasu ma klient, aby uniknąć dodatkowych kosztów, którymi są odsetki.

Karta kredytowa na wakacjach

Udzielenie odpowiedzi na pytanie zadane w tytule artykułu, tak naprawdę zależy od wiedzy na temat własnych finansów klienta

  • Jeżeli wiemy, iż w okresie najbliższego czasu możemy spodziewać się przypływu gotówki, warto skorzystać z możliwości, jakie daje nam karta kredytowa. 
  • Jeżeli natomiastkorzystamy z karty kredytowej, bo nie dysponujemy obecnie gotówką i nie będziemy nią dysponować w najbliższym czasie, warto się zastanowić, czy jesteśmy w stanie pokryć koszty związane z opóźnieniem spłaty zobowiązań, które jak wcześniej zostało wspomniane, są stosunkowo wysokie.

Dodatkową sprawą wartą przeanalizowania są inne czynniki wpływające na wygodę użycia karty kredytowej

Po pierwsze należy sprawdzić czy nasza karta kredytowa jest akceptowana w miejscu, do którego się wybieramy, oczywiście dotyczy to częściej miejsc położonych poza granicami Polski i zdarza się dość rzadko, niemniej jednak warto to zweryfikować. 

Ponadto jeżeli podróżujemy drogą powietrzną, ważnym jest aby zwrócić uwagę na programy lojalnościowe, które pozwalają na obniżenie kosztów biletów bądź też gwarantują zakup tańszych biletów w przyszłości. Ponadto należy się nastawić na operacje bezgotówkowe, gdyż jeżeli chcemy wyciągnąć pieniądze z bankomatu za pomocą karty, musimy się przygotować na prowizje.

Istnieje wiele sposobów na finansowanie wakacji. Karta kredytowa może być jednym z bardzo dobrych rozwiązań, jeżeli posiadamy wiedzę na temat naszych przepływów finansowych w najbliższym czasie, bądź też jesteśmy świadomi odsetek, jakie będziemy musieli uregulować, jeżeli spóźnimy się ze spłatą zobowiązań.

Sprawdź również:
Karta płatnicza do zastrzeżenia? Teraz znacznie łatwiej! »
Karta prepaid na wyjazd wakacyjny dziecka »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie