Czy kredyt na dowód naprawdę istnieje?

Zapewne każdy z nas słyszał o możliwości pożyczania pieniędzy bez formalności, ale czy kredyt na dowód istnieje naprawdę i każdy może uzyskać pożyczkę, posługując się jedynie dowodem tożsamości?

Czy kredyt na dowód naprawdę istnieje?
Całkowity brak formalności?

Na wstępie należy sprecyzować dwa pojęcia – kredyt i pożyczka. W języku potocznym często używamy zamiennie tych dwóch określeń, lecz ich znaczenia się różnią. Musimy pamiętać, że kredyt jest przyznawany tylko i wyłącznie przez bank. Pożyczek natomiast udzielają osoby fizyczne i inne instytucje finansowe, które nie są bankami.

 

W związku z powyższym od razu możemy odpowiedzieć na część pytania. Kredyt na dowód w praktyce nie może zostać przyznany, gdyż bank zawsze zażąda od nas dodatkowych poświadczeń, a sam dowód nie będzie wystarczającym dokumentem do uzyskania kredytu. Oczywiście banki muszą dbać o bezpieczeństwo pożyczanych pieniędzy. Ponadto zarezerwowaną dla banków procedurą jest sprawdzanie w BIK historii kredytowej pożyczkobiorcy, co jest związane z czasem oczekiwania. Z tego względu bank nie udzieli nam kredytu jedynie na podstawie przedstawionego przez nas dowodu osobistego.

 

Jeśli chodzi o pożyczkę, to wiele prywatnych firm posiada w swojej ofercie tak zwane pożyczki na dowód, a na ich reklamy możemy się natknąć w prasie, internecie czy telewizji.  W związku z dużym ryzykiem związanym z pożyczką, instytucja pożyczkowa nie udostępni nam pożyczki jedynie na dowód. Oczywiście firma pożyczkowa nie sprawdzi naszej historii kredytowej, tak jak zrobiłby to bank, ale zwróci się do nas o zaświadczenie o zarobkach. Z reguły będzie konieczne dostarczenie jakiegokolwiek potwierdzenia o otrzymywaniu dochodów, a więc może to być jakakolwiek umowa czy zaświadczenie o rencie. Ponadto dla niektórych instytucji wystarczająca może być umowa o wynajem czy poświadczenie regularnych wpłat za gaz czy prąd. 

 

Kredyt na dowód, jak również podobna pożyczka w praktyce nie istnieją. Jeśli chodzi o pożyczki na dowód, to takie produkty są oferowane na rynku, jednakże instytucja pożyczająca będzie od nas wymagała także innych zaświadczeń poza dowodem. Takie pożyczki są jednak nieco kosztowne, a udostępniona kwota jest najczęściej niewielka. Jest to dobre posunięcie, gdyż w ten sposób ludzie nie popadają w krąg zadłużeń, biorąc pożyczki w celu spłacenia wcześniejszych zobowiązań. Kredyt na dowód czy pożyczka bez dodatkowych formalności byłyby bardzo niebezpieczne dla pożyczkodawców i banków, ze względu na wypłacalność pożyczkobiorców.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie