Czym jest BIK?

Czym jest BIK? I jaka jest jego rola w finansowych zobowiązaniach Polaków? Warto dowiedzieć się więcej o tej ważnej instytucji finansowej.

Czym jest BIK?
BIK - co to takiego?

Każdy kto starał się w swoim życiu o kredyt, powinien wiedzieć czym jest BIK. BIK to Biuro Informacyji Kredytowej, które istnieje od połowy lat 90-dziesiątych, a konkretnie zostało powołane w 1997 roku.

Czym zajmuje się BIK?

Głównym celem Biura Informacji Kredytowej jest:

  • gromadzenie
  • przechowywanie 
  • przetwarzanie 

wszelkich informacji dotyczących bieżących zobowiązań oraz historii zobowiązań klientów banków komercyjnych. BIK posiada dane zarówno klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców. Tak więc nikt się nie uchroni przed finansową infiltracją.

Jaki jest cel działalności BIK?

Działa to z korzyścią dla obydwu stron. Zarówno dla banku jak i dla potencjalnych kredytobiorców. Bank nie ryzykuje z klientami, którzy są mało wiarygodni, a potencjalni kredytobiorcy nie pakują się w jeszcze większe kłopoty finansowe.

Przeważnie dane wpływają do Biura Informacji Kredytowej podczas składania wniosku o kredyt oraz po zaciągnięciu zobowiązania w banku. Aktualizacja danych jest przeprowadzana przynajmniej raz na miesiąc, co nie pozostawia żadnych złudzeń - informacje są JAK NAJBARDZIEJ aktualne.

Jakie dane przetwarza BIK?

Jeżeli spłacamy nasze zobowiązania na bieżąco, BIK przetwarza nasze dane aż do wygaśnięcia zobowiązania, zaś w sytuacji, gdy kredytobiorca nie spłaca swoich zobowiązań na czas i upłynęło ponad 30 dni od poinformowania dłużnika przez bank, Biuro Informacji Kredytowej ma możliwość na przetwarzanie jego danych przez okres pięciu lat.

BIK odgrywa bardzo istotną rolę w przyznaniu kredytu danej osobie. Oprócz historii kredytowej banki interesują się także naszymi zarobkami oraz rodzajem kontraktu o pracę na jaki jesteśmy zatrudnieni.

Nalezy jednak pamiętać, spłacaj długi, a tylko pozytywne informacje na Twój temat pojawią się w BIKu.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie