Czym jest oprocentowanie nominalne kredytu?

Wiele terminów z zakresu finansów może być niejasnych dla przeciętnego klienta udającego się po kredyt do banku. Czym oprocentowanie nominalne kredytu różni się od rzeczywistej stopy procentowej?

Czym jest oprocentowanie nominalne kredytu?
Niejasności w umowie kredytowej?
  • Rzeczywista stopa procentowa jest odpowiednim wskaźnikiem przy wyborze najlepszej oferty kredytowej.

RRSO czy nominalna stopa procentowa?

Oprocentowanie nominalne kredytu często mylone jest z rzeczywistą stopą procentową RRSO. Klienci banków nie do końca rozumieją różnice między tymi dwoma wartościami. Dla wyboru najlepszej oferty kredytowej ważne jest jednak wiedzieć, czym jest oprocentowanie nominalne kredytu a czym RRSO.

Czyste oprocentowanie kredytu

Oprocentowanie nominalne kredytu jest to wartość wskazująca jedynie stopę procentową kredytu oferowaną przez bank. Nie zawiera ono żadnych kosztów pośrednich związanych z kredytem, a więc przy wyborze oferty kredytowej na podstawie tej wartości musimy zwracać dokładnie uwagę na inne koszty.

Zgodnie z zapisami tzw. ustawy antylichwiarskiej, banki nie mogą ustalać oprocentowania nominalnego kredytów wyższego niż czterokrotność stopy kredytu lombardowego, ogłaszanej przez Narodowy Bank Polski.

Jak banki zwiększają koszty kredytowe?

Limit nominalnego oprocentowania kredytów ustalony przez Narodowy Bank Polski miał zapobiegać przed nakładaniem przez banki wysokiego oprocentowania kredytów.

Jednakże instytucje finansowe znalazły inne sposoby, aby zwiększyć koszty kredytowe. Banki zarabiają na umowie kredytowej z klientem za pośrednictwem między innymi:

  • dodatkowych opłat 
  • prowizji 
  • ubezpieczeń
  • lepszych warunków kredytowania przy wykupieniu dodatkowych produktów

Jak wybrać najlepszą ofertę?

Skoro banki mają możliwość korzystania z innych wartości, aby podnieść koszty kredytowe, konieczne było ustalenie innego wskaźnika, na podstawie którego Polacy mogliby faktycznie porównać oferty kredytowe.

Rzeczywista stopa procentowa kredytu (RRSO) zawiera wszystkie koszty kredytowe takie jak oprocentowanie, prowizje i inne opłaty. Jest to obiektywna wartość, na podstawie której klienci banków mogą wybrać najtańszą ofertę kredytową.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie