Czym różni się kredyt studencki od stypendium?

Kredyt studencki i stypendium mogą skutecznie wesprzeć życie studenckie. Warto zainteresować się zanim rozpocznie się studia.

Czym różni się kredyt studencki od stypendium?
Kredyt studencki a stypendium, jakie są różnice?

Kredyt studencki oraz stypendium przynoszą dodatkowa gotówkę studentom - bez wątpienia. Bez wątpienia również każdy student może starać sie o kredyt studencki oraz o stypendium.

Kredyt studencki a stypendium naukowe

Na początku wspomnijmy, iż wyróżnia sie stypendium naukowe oraz stypendium socjalne.

Jeżeli chodzi o różnice występujące pomiędzy kredytem studenckim a stypendium naukowym, to przede wszystkim przyczyny dla których się je otrzymuje.

Preferencyjny kredyt studencki przysługuje studentom o określonych warunkach finansowych, jeżeli nie spełniasz wymogów, które wymaga bank, nie otrzymasz kredytu.

Stypendium naukowe natomiast może otrzymać każdy student, który spełnia wymogi jakie stawia uczelnia, tzn. musi osiągnąć dobrą średnią z ocen oraz wykazać się osiągnięciami naukowymi.

Kredyt studencki a stypendium socjalne

Główna różnica występująca pomiędzy stypendium socjalnym a kredytem studenckim to zwrot pieniędzy.

Kredyt studencki jak sama nazwa wskazuje jest kredytem, czyli pożyczone pieniądze należy oddać. Kredyt studencki zwraca się po upływie 2 lat od ukończenia studiów.

Stypendium socjalne nie podlega zwrotowi. Jest przyznawane studentom w potrzebie finansowej, czyli tym, którzy spełniają określone wymogi przez uczelnie, głównie jest to dochód na głowę w rodzinie oraz odległość miejsca zamieszkania, jeżeli student uczy sie na uniwersytecie w innym mieście.

Kredyt studencki oraz stypendium socjalne przyznawane jest na określony rok akademicki, co oznacza, że z każdym nowym rokiem student na nowo musi się starać o pomoc finansową, co jest logiczne, gdyż jego sytuacja finansowa może się zmienić.

Pieniądze na kredyt studencki pożyczane są przez bank, pieniądze na stypendium socjalne pochodzą z pieniędzy uczelnianych.

Niewątpliwie celem kredytu studenckiego oraz stypendium socjalnego jest pomoc studentom w gorszej sytuacji finansowej. Dlatego też bardzo wiele studentów korzysta z tej opcji, częściej ze stypendium socjalnego niż z kredytu studenckiego.

Dzieje się tak głównie za sprawą tego, iż ze stypendium socjalnego korzystają naprawdę osoby potrzebujące. Niemniej jednak obie te formy stanowią wsparcie dla życia studenckiego.

Czytaj więcej:
Karta kredytowa a życie studenckie »
5 powodów dlaczego kredyt studencki to dobry pomysł »
Jaki kredyt dla studenta warto wziąć pod uwagę? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie