W 2020 roku mieszkańcy Krakowa mają odetchnąć czystszym powietrzem

Mieszkańców Krakowa, Zakopanego czy Nowego Sącza zachęca się unijnymi dotacjami do wymiany pieców węglowych na ekologiczne źródła energii cieplnej. 

W 2020 roku mieszkańcy Krakowa mają odetchnąć czystszym powietrzem
Dopłaty do świeżego powietrza czekają

Włodarze Krakowa zapowiadają, że w 2020 roku miasto zacznie spełniać stawiane europejskim aglomeracjom wymogi dotyczące czystości powietrza. Obecnie, zgodnie z danymi pochodzącymi z raportu Najwyższej Izby Kontroli, Kraków zmaga się ze smogiem nawet 150 dni w roku, przekraczając tym samym normę nie więcej niż 35 zanieczyszczonych dni w roku ponad czterokrotnie.

W walce z zanieczyszczonym powietrzem mają pomóc unijne dotacje. Mieszkańców Krakowa zachęca się do wymiany pieca węglowego na inne źródła energii – podłączenie do sieci ciepłowniczej, lub, jeśli okaże się to niemożliwe, instalacja ogrzewania gazowego.

Do końca roku zainteresowani wymianą źródła energii cieplnej mogą liczyć na całkowite pokrycie kosztów inwestycji z pieniędzy pochodzących z europejskich funduszy. W przyszłym roku będzie to już tylko 80% zwrotu.

Władze Krakowa i innych zmagających się z silnym smogiem miast chcą też zainwestować w przebudowę sieci ciepłowniczej, lokalne projekty redukcji zanieczyszczeń, rozwój infrastruktury szynowej i wymianę taboru autobusowego na ekologiczny.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie