Deklaracja podatkowa przez internet nareszcie popularna

Ministerstwo Finansów zawiadamia, że z roku na rok deklaracja podatkowa złożona przez internet staje się coraz popularniejsza.

Deklaracja podatkowa przez internet nareszcie popularna
Już przeszło 10 milionów e-deklaracji złożonych przez internet

Deklaracja podatkowa w systemie internetowym jest dostępna w naszym kraju już od 2008 roku. Z roku na rok rośnie liczba osób, którzy korzystają z możliwości przesyłania deklaracji drogą internetową, a według szacunków ten rok będzie kolejnym rekordowym. Ministerstwo Finansów zawiadamia, że w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2013 roku wypełniono prawie tyle samo deklaracji przez internet, co w całym roku 2012, co jest niewątpliwym sukcesem. Warto zauważyć, że sukces ten możemy zawdzięczać kolejnym ułatwieniom w przesyłaniu e-deklaracji przygotowanym przez Ministerstwo Finansów, a także intensywnej promocji prowadzonej przez resort. 

 

Osobiście polecam koncepcję e-deklaracji zaproponowaną przez Ministerstwo Finansów, która ułatwia rozwiązywanie obowiązku podatkowego. Powinniśmy się zastanowić nad zaletami z jakimi związana jest elektroniczna deklaracja podatkowa. Obecnie dostęp do internetu jest powszechny, a nawet gdy nie mamy możliwości korzystania z niego w domu, to na pewno sąsiad czy ktoś z rodziny może nam udostępnić swój komputer oraz pomóc w wypełnieniu e-deklaracji. Ponadto pozwala to na zminimalizowanie formalności, a także gwarantuje oszczędność czasu, gdyż nie będziemy musieli go tracić na stanie w kolejkach w urzędzie skarbowym, czy ponosić dodatkowych kosztów związanych z dojazdami. Należy wspomnieć także, że podmioty wysyłające VAT-UE drogą internetową mają 10 dni więcej niż podatnicy wypełniający deklaracje papierowe.

 

Deklaracja podatkowa wypełniana przez internet nie wiąże się z żadnymi specjalnymi wymogami, a większość deklaracji oraz korekt można złożyć bez podpisu kwalifikowanego. Początkowo w systemie internetowym można było składać bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego jedynie deklaracje PIT (PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-16, PIT-16A, PIT-19A wraz z załącznikami), lecz od początku października ubiegłego roku są dostępne także deklaracje podatkowe od czynności cywilnoprawnych (PCC) oraz VAT (VAT-7, VAT-7K, VAT-7D). Ponadto jest to całkowicie bezpieczna forma rozliczania się z fiskusem, a także otrzymujemy potwierdzenie operacji (Urzędowe Poświadczenie Odbioru), które posiada ważność potwierdzenia złożenia deklaracji bezpośrednio w urzędzie bądź dokumentu listu poleconego, przez co nie musimy się martwić czy została ona faktycznie dostarczona do urzędu. Należy wspomnieć, że system na bieżąco sprawdza, czy dane zostały wprowadzone poprawnie, a wypełnienie e-deklaracji jest niezmiernie łatwe, gdyż na każdym kroku możemy znaleźć wskazówki i wszelkie potrzebne informacje.

 

Niewątpliwie społeczeństwo potrzebuje czasu na przystosowanie się do nowości, jednakże ze względu na ogrom biurokracji, jakim jesteśmy obarczani, powinniśmy wykorzystać dostępne ułatwienia technologiczne, których z roku na rok mam nadzieję możemy spodziewać się więcej.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie