Dlaczego prezes PGNiG została odwołana?

Prezes PGNiG, Grażyna Piotrowska-Oliwa, została wczoraj pozbawiona swojego stanowiska. Spekulacje o powodach podjęcia takiej decyzji wskazują jednoznacznie na zamieszanie wokół memorandum gazowego.

Dlaczego prezes PGNiG została odwołana?
Memorandum gazowe i jego konsekwencje

Memorandum gazowe, które zostało podpisane między EuroPolGazem a Gazpromem Export na początku kwietnia, zebrało wczoraj kolejne żniwo. Rada Nadzorcza PGNiG podjęła decyzję o odwołaniu ze stanowiska prezes Grażyny Piotrowskiej-Oliwy, która wspomnianą funkcję pełniła od ponad roku. Pomimo braku podania szczegółowych informacji o powodach decyzji, była prezes PGNiG to kolejna osoba, która została pociągnięta do odpowiedzialności w związku z zamieszaniem wywołanym przez memorandum.  Stanowisko w PGNiG stracił również wiceprezes do spraw handlowych. Spółką tymczasowo zarządza inny wiceprezes – Mirosław Szkałuba.

 

Była prezes PGNiG, która w momencie podjęcia i ogłoszenia decyzji przebywała za granicą, oświadczyła, iż zaistniałej sytuacji nie traktuje jako ocenę jej kompetencji jako zarządcy spółki a wszelkie działania związane z memorandum przeprowadzone były zgodnie z prawem. Piotrowska-Oliwa wspomniała również o swoich osiągnięciach jako prezes, szczególnie biorąc pod uwagę wzrost wartości akcji PGNiG.

 

Zmiany w zarządzie spółki nieoficjalnie zapowiadano już od kilku tygodni. Zarówno premier jak i nowy Minister Skarbu, Włodzimierz Karpiński, wspomnieli o konieczności podjęcia pewnych decyzji związanych z PGNiG. Informacja o odwołaniu członków zarządu wywołała falę komentarzy, szczególnie w związku z wiadomą nieobecnością byłej prezes oraz ogłoszeniem decyzji przez premiera przed opublikowaniem oficjalnego oświadczenia Rady Nadzorczej PGNiG. 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie