Rośnie dług najemców mieszkań komunalnych

Z coraz większymi problemami z opłatą czynszów borykają się lokatorzy mieszkań komunalnych. Dług najemców jest na tyle duży, że miasta zaczęły szukać sposobów jego spłaty. 

Rośnie dług najemców mieszkań komunalnych
Jak wspomóc nadwyrężone budżety miast?

Niepokojące dane o stanie zadłużenia najemców mieszkań komunalnych napływają z KRD. Co prawda gromadzone w rejestrze dane dotyczą również zaległości czynszowych spółdzielni mieszkaniowych, niezależne spisy prowadzone przez miasta potwierdzają jednak wzrostową tendencję wymiaru długu

Najwięksi dłużnicy zalegają już ze spłatą nawet 200 tysięcy złotych, odsetki od których sięgają kolejnych kilkudziesięciu tysięcy złotych. Całkowity dług najemców mieszkań komunalnych w Łodzi osiągnął pułap 240 milionów złotych, w Warszawie 200 milionów, a we Wrocławiu i Poznaniu – 180 milionów. 

Obciążenie miejskich budżetów jest na tyle duże, że władze prześcigają się w wymyślaniu nowych koncepcji poprawy sytuacji, począwszy od pomysłów, by niepłacącym czynszu lokatorom dokwaterować nowych współmieszkańców, albo by spłatę zaległego długu rozłożyć na raty. 

Nową koncepcją jest, wdrożony już przez największe aglomeracje, plan zrekrutowania dłużników do prac miejskich, takich jak odśnieżanie czy grabienie liści. Wynagrodzenie za wykonywaną pracę nie trafia do dłużników, automatycznie spłaca jednak część ich długu. Uzyskane w ten sposób pieniądze zmniejszyły już dług najemców mieszkań komunalnych o kilkadziesiąt tysięcy złotych, wciąż jest to jednak jedynie kropla w morzu potrzeb. 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie