Dobranocka pożegna TVP?

TVP planuje poważne zmiany programowe. Po pierwsze, ma powstać nowy kanał tematyczny. Po drugie, w telewizji po raz pierwszy od ponad 60 lat może zabraknąć jednego z najważniejszych nadawanych programów dla dzieci. Czy to dobra decyzja?

Dobranocka pożegna TVP?
Czy popularna wieczorynka zniknie z telewizji?

Jakie macie wspomnienia z dzieciństwa? Myślę, że wiele z nas każdego wieczoru wyczekiwało na dobranockę, nadawaną na pierwszym kanale telewizji publicznej. Każdego dnia inna bajka, która przenosiła nas w piękny świat wyobraźni, a przy okazji dawała dobre wskazówki i morały.

Dobranocka wpisała się w naszą codzienność. Nadawana od 60 lat na tym samym programie, niedługo może zniknąć z ekranów naszych telewizorów. Wszystko w związku z chęcią uruchomienia nowego kanału TVP ABC, skierowanego bezpośrednio do najmłodszych widzów. Niektóre zmiany są dobre, jednak czy ta opłaci się Telewizji Polskiej?

Nowy kanał byłby oczywiście dostępny w całej Polsce dzięki multipleksowi naziemnej telewizji cyfrowej. TVP chce skupić się na nadawaniu treści związanych z tradycjami i kulturą polską, takie jak rodzime bajki czy filmy, oczywiście z nastawieniem na nauczanie i wychowywanie najmłodszych.

TVP ABC ma szansę powodzenia pomimo twardej konkurencji obecnej w Polsce, ponieważ mało jest chętnych do zdobycia miejsca na multipleksie. Prawdą jest również, iż w dzisiejszych czasach telewizja zastępuje dzieciom czytanie i często staje się ich głównych zajęciem w ciągu dnia czy wieczoru. Ważne jest zatem przygotowanie treści, które dzieci zrozumieją a przy tym wyniosą z nich wartości pomocne w życiu. Dobranocka wpisała się w wieczorny rytuał wielu osób czy rodzin, rodzice często oglądają nadawane bajki ze swoimi pociechami, również wiele starszych osób chętnie poświęca kilka minut dziennie na oglądanie kreskówek w oczekiwaniu na Wiadomości. Prawdą jednak jest, iż oglądalność wieczorynki spada z roku na rok, ustępując bardziej zróżnicowanym kanałom tematycznych dla dzieci. Pojawia się jednak pytanie, czy przeniesienie wszystkich treści dla dzieci w jedno miejsce to dobry pomysł.

Ostatnia podobna decyzja TVP zapadła w roku 2009, kiedy z ekranów telewizyjnych zniknął Teleranek, nadawany od wczesnych lat 70. W tym roku natomiast Brytyjska telewizja BBC podjęła decyzję o przeniesieniu autorskich bardzo popularnych programów dla najmłodszych na swoje kanały dziecięce. Ostateczna TVP jeszcze nie zapadła, jednak sama wiadomość o planach odbiła się szerokim echem wśród Polaków.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie