Dofinansowanie na studia za granicą w ramach rządowego projektu

Zgodnie z założeniami nowego projektu rządowego studenci mogliby ubiegać się o dofinansowanie na kształcenie za granicą. 

Dofinansowanie na studia za granicą w ramach rządowego projektu
Nowa szansa na uzyskanie środków na studia poza Polską

Działająca przy Sejmie RP Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży chce nowelizacji rządowego projektu o szkolnictwie wyższym, zakładającej finansowe wsparcie państwa dla osób pragnących studiować na najbardziej prestiżowych uczelniach świata. 

Chęć udziału w programie zgłaszać będą mogli studenci, którzy pierwszy etap edukacji wyższej zakończyli uzyskaniem tytułu inżyniera lub licencjata i którzy zostali przyjęci na studia na jedną z zagranicznych uczelni. 

Zgodnie z szacunkami ministerstwa, projekt stypendialny może objąć nawet 700 studentów w ciągu najbliższych 10 lat, a jego koszt wyniesie około 336 milionów złotych. Nowelizacja rządowego projektu zakłada też tworzenie programów stypendialnych dla osób, które studiowały za granicami kraju, ale pragną wrócić do Polski i tutaj pracować. 

Krytycy projektu w jego obecnej formie podkreślają jednak, że ogromne kwoty przeznaczane na dofinansowanie jednego studenta mogą się nigdy nie zwrócić - trudno bowiem założyć, by zachęceni umorzeniem długu wobec państwa w sytuacji odprowadzania składek ubezpieczeniowych i zdrowotnych w kraju lub robieniem w Polsce doktoratu studenci, po zakończeniu edukacji wyższej za granicą, tłumnie wracali do kraju.

ZACHĘCAMY DO PRZECZYTANIA:
Czym różni się staż od praktyki zawodowej »
Skąd wziąć pieniądze na studia za granicą? »
Nowy portal wiedzy o szkołach zawodowych i technikach »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie