Dzień Bez Gotówki po raz pierwszy w Polsce

Płatności bezgotówkowe z roku na rok zyskują na popularności. W tym roku po raz pierwszy mieliśmy okazję dołączyć do międzynarodowego Dnia Bez Gotówki.

Dzień Bez Gotówki po raz pierwszy w Polsce
Czas zacząć płacić częściej kartą!

Jeden dzień w roku poświęcony wyłącznie bezgotówkowym transakcjom to inicjatywa od dawna propagowana w wielu europejskich krajach pod patronatem Parlamentu Europejskiego. W tym roku pomysł dotarł również do Polski! 5 kwietnia obchodzimy po raz pierwszy międzynarodowy No Cash Day, czyli Dzień Bez Płacenia Gotówką.

Narodowy Bank Polski próbuje tym samym zachęcić do odłożenia na bok papierowych pieniędzy i częstszego korzystania z bezgotówkowych form płatności.

Ograniczenie stosowania gotówki może przyczynić się nie tylko do zminimalizowania kosztów obsługi płatności, zwiększenia bezpieczeństwa oraz oszczędności czasu, ale przede wszystkim zwiększyć przejrzystość dokonywanych na rynku transakcji poprzez osłabienie gospodarczej szarej strefy – uważają specjaliści. Inicjatywa ma również na celu przekonanie większej ilości osób do założenia konta bankowego z obsługą elektroniczą oraz korzystania z innych instrumentów nowoczesnej bankowości.

Inicjatywa jednego dnia bez gotówki jest częścią długofalowego programu mającego na celu przyczynienie się do rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce. Zgodnie z danymi NBP w kraju nad Wisłą wciąż jedynie 20% transakcji płatniczych to te bezgotówkowe. W wysoko rozwiniętych państwach europejskich ten sam wskaźnik sięga nawet 80%.

Polska posiada jednak wysoki wskaźnik płatności zbliżeniowych, coraz częściej wybieramy również płatności mobilne czy szybkie przelewy.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie