Ile pracujesz na Big Maca?

Zastanawiałeś się kiedyś jak długo pracujesz, aby zjeść popularnego Big Maca? Nie martw się, UBS obliczył odpowiedź na to właśnie pytanie.

Ile pracujesz na Big Maca?
Łatwo dostępne dobra konsumpcyjne wzięte pod pracowniczą lupę

Przygotowany przez bank UBS raport "Ceny i zarobki” pokazuje na przykładzie dóbr konsumpcyjnych, których dostępność i cena jest podobna na całym świecie, ile trzeba pracować na popularne towary o globalnym zasięgu w poszczególnych społeczeństwach. Analiza sytuacji w 71 krajach pozwoliła na opublikowanie raportu, którego bazą stały się ceny hamburgerów Big Mac z sieci McDonald’s.

Z podanych przez bank UBS danych wynika, że najkrócej pracują na swojego Big Maca mieszkańcy Hong Kongu – to zaledwie 9 minut. 10 minut potrzebują zarabiający w Luksemburgu i Tokio, a 11 – mieszkańcy Chicago, Nowego Jorku, Los Angeles, Miami, Nikozji, Genewy, Zurychu i Sydney.

Europejskie miasta wypadają w zestawieniu całkiem przyzwoicie – zarabiający w Wiedniu i Londynie potrzebują na zakup Big Maca 12 minut, mieszkańcy Berlina, Frankfurtu czy Monachium – 13, a Hiszpanie z Madrytu – 19. Warszawiacy uplasowali się obok zarabiających w brazylijskim Sao Paulo na 16 miejscu rankingu – uzbieranie pieniędzy na Big Maca zajmuje w tych miastach 25 minut.

Zgodnie z raportem banku UBS najgorsza sytuacja panuje w stolicy Kenii, gdzie na jednego Big Maca zarabiać trzeba nawet trzy godziny.

Poniżej zamieszczamy przygotowane zestawienie czasu pracy potrzebnego na zakup podstawowych i łatwo porównywalnych towarów w różnych miastach na świecie. UBS w badaniu porównawczym wykorzystał najnowszy iPhone 6, wspomnianego już wyżej Big Maca, kilogram chleba oraz kilogram ryżu.

Czas pracy potrzebny na zakup porównywalnych dóbr konsumpcyjnych
źródło: www.ubs.com

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie