Jak Polacy NIE oszczędzają

O przyszłość martwimy się wszyscy, niestety tylko niewielu z nas bierze sprawy w swoje oszczędzające ręce.

Jak Polacy NIE oszczędzają
Brak środków na "czarną godzinę"

Z badania przeprowadzonego przez TNS Polska na zlecenie Nationale-Nederlanden PTE wynika, że chociaż dobrze wiemy, iż przyszłe emerytury mogą nie wystarczyć na pokrycie często nawet podstawowych potrzeb, niewielu z nas oszczędza, by zapewnić sobie godne życie w jesieni życia.

Zdaniem ekspertów wynika to przede wszystkim ze słabej znajomości produktów finansowych służących odkładaniu środków na długodystansowe cele. Polacy mają też problem z motywacją pozwalająca na gromadzenie pieniędzy bez możliwości skorzystania z zasobów przez okres kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat.

Oszczędzaniu nie sprzyja też podejście do tematu – młodsi często uważają, że na odkładanie pieniędzy wciąż mają jeszcze dużo czasu, starsi z kolei sądzą, że nawet gdyby zaczęli oszczędzać, i tak nie zgromadzą wystarczających środków do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego.

Eksperci są jednak zgodni, że łatwiej oszczędza się odkładając regularnie niewielkie nawet kwoty z comiesięcznych wynagrodzeń, zanim w życiu pojawią się dzieci i poważniejsze zobowiązania. Badanie TNS Polska wykazało, że z myślą o jesieni życia oszczędza tylko 14% z nas.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie