Kredyt gotówkowy a współmałżonek

Małżeństwo pociąga za sobą wiele obowiązków, także finansowych. Jeśli nie posiadamy rozdzielności majątkowej, to starając się o kredyt gotówkowy będzie z reguły potrzebna zgoda żony czy męża.

Kredyt gotówkowy a współmałżonek
Czy zgoda współmałżonka na kredyt gotówkowy będzie potrzebna?

Udając się po kredyt gotówkowy do banku, doradca finansowy zada nam pytania dotyczące stanu cywilnego oraz naszych podopiecznych. Takie pytania są konieczne do poznania lepiej sytuacji klienta. Banki posiadają również wewnętrzne przepisy, które wskazują górną granicę do jakiej możemy zaciągnąć kredyt gotówkowy bez zgody współmałżonka.

 

Kredyt gotówkowy bez zgody współmałżonka

 

Zdarza się, że klient banku zamierza zaciągnąć kredyt gotówkowy jedynie na swoje konto i nie ma zamiaru informować swojego partnera. Oczywiście jest to możliwe, jednakże granica będzie wynosiła przykładowo 10 tysięcy złotych. Taka kwota jest dostępna w wielu bankach, ale w niektórych dostaniemy jedynie 5 tysięcy złotych, np. w Kredyt Banku czy Invest Banku. Należy dodać, że w niektórych bankach, tak jak BNP Paribas czy Volkswagen Bank nie udzielą nam kredytu bez zgody naszego współmałżonka. Jest to związane z próbą zmniejszenia ryzyka związanego z niewypłacalnością dłużnika. W takiej sytuacji zobowiązanie leży jedynie po stronie jednej osoby, a bank nie może dochodzić roszczenia od drugiego współmałżonka.

 

Wspólny kredyt

 

Gdy występujemy o kredyt z małżonkiem, automatycznie oboje stajemy się odpowiedzialni za zobowiązanie. Oczywiście mowa tu o osobach posiadających wspólność majątkową. Może to być dla nas korzystne, jeśli oboje współmałżonków nie posiada zobowiązań lub tylko jeden posiada, a wzięcie kredytu na dwie osoby podwyższy naszą zdolność kredytową. Niewątpliwie kredyt gotówkowy w tych przypadkach będzie wyższy i jeśli potrzebujemy większej gotówki, to jedynie za zgodą partnera otrzymamy wyższą kwotę. W wielu przypadkach mąż czy zona nie będą musieli przedstawiać zaświadczeń o zarobkach i wystarczy jedynie przygotować dokumenty jednej z osób i podpis męża oraz żony. Dopiero w przypadku problemow z wypłacalnością, druga osoba będzie musiała wziąć na siebie spłatę zobowiązania.

 

Generalnie gdy chcemy zaciągnąć kredyt gotówkowy w banku na wyższą kwotę, będzie konieczna zgoda współmałżonka. Może to rodzić wiele korzyści, ale może wiązać się też z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Mimo wszystko nie ukryjemy przed naszym partnerem wysokich długów, gdyż bank nie będzie przychylny w udzieleniu wysokiego kredytu bez wiedzy naszego współmałżonka.

 

Sprawdź również:

Kredyt dla bezrobotnych, czyli jakie dochody akceptują banki »

„Pożycz od sąsiadki”, czyli o pożyczkach społecznościowych »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie