Kredyt hipoteczny na dom za granicą

W okresie wakacyjnym coraz częściej myślimy o kupnie domu za granicą, a Chorwacja, Bułgaria czy Hiszpania kuszą ofertami domów w słońcu. Zobaczmy, czy dostaniemy kredyt hipoteczny na zakup lokum poza granicami Polski.

Kredyt hipoteczny na dom za granicą
Marzysz o czterech kątach za granicą?

Obecnie coraz częściej podróżujemy, a dystanse się skracają, szczególnie jeśli chodzi o Europę, gdzie tanie loty są powszechnością. Czy to w związku ze stałymi podróżami służbowymi do danego kraju, czy po prostu z chęcią posiadania nieruchomości w malowniczym zakątku, często rozglądamy się za ofetami. Dla większości z nas w tym przypadku konieczny będzie kredyt hipoteczny. 

 

Obecnie banki w Polsce nie będą skłonne przyznać nam kredytu hipotecznego z zabezpieczeniem na nieruchomości kupowanej za granicą. Głównym powodem jest fakt, że w przypadku niewypłacalności bank stanie przed wieloma kłopotami. Ewentualna egzekucja nieruchomości odbywałaby się według prawa kraju, w którym zakupiliśmy lokum, co stawia prze bankiem dodatkowe wyzwania. Ponadto, przy samym zakupie domu, trudność banku będzie polegała na samej wycenie nieruchomości.

 

Wyjściem w tej sytuacji będzie kredyt hipoteczny zabezpieczony nieruchomością w Polsce. Oczywiście nie jest to wyjście dla wszystkich, a jedynie tych, którzy posiadają w naszym kraju ową nieruchomość. W przypadku poręczenia w postaci lokum w naszym kraju, bank bez problemu przyzna nam kredyt hipoteczny, gdyż zgodnie z założeniem może on być przeznaczony na dowolny cel, a więc także na wymarzoną nieruchomość za granicą. Bank posiadając poręczenie w postaci hipoteki w Polsce nie będzie martwił się już o spłatę kredytu, czy wycenę domu poza granicami kraju.

 

Z reguły bank przedstawi nam taką samą ofertę jak w przypadku kupna mieszkania w kraju, jednakże niektóre instytucje finansowe mogą podwyższyć marżę ze względu na ryzyko umowy. Banki niechętnie wchodzą w umowy kredytowe o podwyższonym ryzyku, a nasz wniosek będzie zapewne wnikliwie analizowany przez bank.

 

Zastanawiamy się pewnie, co w przypadku banków mających swoje placówki także poza Polska. W zależności od kraju pochodzenia banku będzie on posiadał swoje przedstawicielsto za granicą, np. Deutsche Bank w Niemczech. Niestety nie zmienia to faktu trudności otrzymania kredytu zabezpieczonego hipoteką za granicą i bank również w takim przypadku najprawdopodobniej odmówi nam kredytu.

 

Innym wyjściem może być kredyt hipoteczny w innym kraju. Możemy starać się o pieniądze na zakup nieruchomości w jednym z banków w kraju docelowym, gdzie zamierzamy nabyć nieruchomość. Wydaje się to najłatwiejszym z rozwiązań, lecz często jest dla nas kłopotliwe.

 

Własne lokum za granicą to marzenie niejednego z nas. Mimo, że kredyt hipoteczny z zabezpieczeniem na nowej wymarzonej nieruchomości nie będzie dostępny w Polsce, mamy równiez inne wyjścia z sytuacji, a wlasne cztery kąty w południowym słońcu mogą być w zasięgu ręki. Warto zatem rozważyć wszystkie za i przeciw, a następnie sprawdzić jaki kredyt hipoteczny pomoże nam w spełnieniu pragnień.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie