Kredyt hipoteczny na zakup z rynku wtórnego

Chcesz kupić mieszkanie na rynku wtórnym? Zobacz, jaki będzie najlepszy kredyt hipoteczny dla Ciebie.

Kredyt hipoteczny na zakup z rynku wtórnego
Kredyt hipoteczny na własne cztery kąty

Zakup mieszkania jest inwestycją na całe życie, a decyzja ta nie powinna być podejmowana pochopnie. Na początek powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie, na jaki kredyt hipoteczny nas stać. Przed rozpoczęciem poszukiwania wymarzonych czterech kątów, najlepiej zbadać zdolność kredytową, gdyż może się okazać, że na wybrane lokum nie przysługuje nam kredyt hipoteczny. O zdolność kredytową możemy zapytać w banku, a także obliczyć ją w internecie za pomocą kalkulatorów kredytowych. Podając wszystkie dane, otrzymamy maksymalną wartość kredytu.

 

Oczywiście powinniśmy także poznać różnice między kredytem hipotecznym na mieszkanie z rynku pierwotnego i wtórnego. Niewątpliwie w związku z programem „Rodzina na swoim” popyt na mieszkania używane spadł. Wraz z końcem programu, w tym roku Polacy powinni chętniej sięgać po oferty mieszkań z rynku wtórnego. Atutem w tym przypadku może być w szczególności lokalizacja, gdyż z reguły mieszkania nowe powstają na obrzeżach miast, a także cena. 

 

Mimo niższej ceny, kredyt hipoteczny będzie dla większości z nas jedynym rozwiązaniem, gdyż nie każdy ma na koncie gotówkę, pozwalającą na zakup lokum bez zaciągania zobowiązania. Kredyt hipoteczny na mieszkanie z rynku wtórnego będzie łatwiejszy do otrzymania. W przypadku tego kredytu nie będzie konieczne zdobycie wielu dokumentów, tak jak w przypadku mieszkania deweloperskiego, a wypłata kredytu jest jednorazowa. Jednakże trzeba mieć na uwadze kwestię oszacowania wartości nieruchomości. Sprzedający mieszkanie może chcieć wyższej wartości niż ustali rzeczoznawca i w takim przypadku bank może nie chcieć udzielić nam kredytu o takiej wartości, o jaką się ubiegamy. Przy kupnie mieszkaniowa deweloperskiego, prawdopodobnie będziemy musieli mieć dodatkowe środki na jego wykończenie, co nie czeka na nas na rynku wtórnym, oczywiście jeśli mieszkanie będzie w dobrym stanie. 

 

Generalnie kredyty oferowane przez banki będą dotyczyły obu rynków – pierwotnego i wtórnego. Inne mogą być oczywiście potrzebne dokumenty, jednakże  po podpisaniu umowy przedwstępnej oficjalnie możemy starać się o kredyt. Nie powinniśmy się jednak spodziewać znaczących różnic. W tym przypadku kluczową będzie decyzja związana z wyborem mieszkania oraz banku, gdyż musimy pamiętać, że umowa ta wiąże nas na wiele lat.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie