Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem posiada w swojej ofercie coraz więcej banków. Czy warto zastanowić się nad wybraniem takiego kredytu?

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem
Kredyt hipoteczny niezależny od WIBOR

Odnotowane od kilku miesięcy spadki stawek WIBOR kuszą klientów banków kredytami ze stałą stopą procentową, niezależną od zewnętrznych wskazników. Do niedawna kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem nie wzbudzał dużego zainteresowania, a jedynie 5% klientów wyrażało chęć wzięcia zobowiązania ze stałym procentem. Rekordowo niskie stopy procentowe mogą zachęcić kredytobiorców do decydowania się na stałe oprocentowanie, które teraz może być szczególnie atrakcyjne, a klient nie będzie musiał martwić się o koszty kredytu w najbliższych latach i wzrost oprocentowania.

 

Kredyt ze stałym oprocentowaniem

 

Obenie kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem oferuje jedynie kilka banków – Deutsche Bank, Getin Bank, Bank BZ WBK, Kredyt Bank, PKO BP oraz BGŻ. Oferta jest niewielka ze względu na małą popularność tego typu zobowiązania. Powinniśmy się jednak zastanowić nad taką opcją, gdyż kredyt hipoteczny o stałym oprocentowaniu posiada wiele zalet.

 

Niestałe stałe oprocentowanie

 

  • Kredyt taki to przede wszystkim bezpieczeństwo na wypadek wzrostu stóp procentowych, a ponadto gwarancja stałej raty kredytu. W związku ze wszystkimi udogodnieniami możemy pozbyć się niepotrzebnego stresu związanego z naszymi finansami i łatwiej planować wydatki. Jednakże stałe oprocentowanie możemy mieć maksymalnie przez 10 lat (w Getin Banku), 5 lat w BZ WBK, a w Banku PKO będzie to jedynie dwa lata. Następnie, w zależności od banku, albo ustalane są nowe stałe stawki, albo po terminie można przejść na standardowe oprocentowanie według stawki WIBOR. W związku z tym, że stała stawka oprocentowania jest ważna jedynie przez kilka lat, klienci podejrzliwie patrzą na taki kredyt i często nie decydują się na niego.

 

  • Jeśli chodzi o oferty banków, to są one dosyć zróżnicowane. W banku PKO BP dostaniemy oprocentowanie równe około 5%, podobnie jak w Deutsche Banku, następnie 7,6% w Banku BZ WBK, a w Getin Banku stopa ta będzie wynosiła 8,60%. Oprocentowanie to różni się ze względu na okres na jaki bank udzieli nam kredytu ze stałym oprocentowaniem. Bank w ten sposób chroni się przed ryzykiem wzrostu stóp procentowych. Z tego względu w Getin Banku dostaniemy najwyżej oprocentowany kredyt, ale także najdłuższy okres stałego oprocentowania.

 

Kredyt ze stałym oprocentowaniem posiada swoje zalety, jak i wady. Musimy zorientować się, co jest naszym priorytetem przed podjęciem ostatecznej decyzji. Każdy kredyt będzie związany z ryzykiem, gdyż nawet w kredycie ze stałym oprocentowaniem, będziemy jego pewni przez pierwsze lata.

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie