Kredyt obrotowy i jego zabezpieczenie

Szczególnie niewygodną sytuacją może być staranie się o kredyt obrotowy przez przedsiębiorców nie posiadających zabezpieczenia, o które poprosi ich bank. W tej sytuacji na pomoc rusza Bank Gospodarstwa Krajowego.

Kredyt obrotowy i jego zabezpieczenie
Kredyt na dużą kwotę?

Kredyt obrotowy stworzony został dla przedsiębiorców chcących sfinansować bieżącą działalność, taką jak zakup materiałów, czy surowców. Jest to postać kredytu krótkoterminowego, który może być wypłacany w transzach bądź jednorazowo. Kredyt ten może występować także w postaci linii kredytowej w rachunku bieżącym, gdy jest to kredyt cykliczny, przykładowo na sfinansowanie zapasów sezonowych. 

 

Dla kogo kredyt obrotowy to dobre rozwiązanie?

 

Opcja kredytu w rachunku bieżącym jest szczególnie dogodna dla klientów posiadających chwilowe zatory w płatnościach. Kredyt obrotowy w rachunku bieżącym polega na ustaleniu z bankiem limitu kredytowego, a w przypadku problemów z płatnościami przedsiębiortwo może skorzystać z dodatkowej gotówki. Następnie pierwsze wpływy na konto będą przeznaczone na pokrycie ujemnego salda. Kosztem kredytu będzie opłata za gotowość banku do jego udzielenia, a także odsetki naliczane za ujemne sldo. Kredyt ten wymaga także posiadania w danym banku rachunku bieżącego.

 

Najlepszą opcją dla przedsiębiorcy potrzebującego jednorazowo większej gotówki, na sfinansowanie bieżących potrzeb, będzie kredyt obrotowy w rachunku kredytowym. Jest on udzielany jednorazowo, ale może także przyjąć formę kredytu odnawialnego. W przypadku tego kredytu przedsiębiorca nie jest zobowiązany do posiadania rachunku w banku, w którym zaciąga kredyt.

 

Co w przypadku braku wymaganego zabezpieczenia?

 

Nie każdy przedsiębiorca będzie mógł pozwolić sobie na kredyt obrotowy na większą kwotę. Wiadomo, że w prowadzeniu dzialalności gospodarczej czasem będzie konieczne pozyskanie większej gotówki. W takiej sytuacji bank zwróci się do przedsiębiorstwa o gwarancję. W takim przypadku na ratunek przychodzi Bank Gospodarstwa Krajowego. Bank uruchomił gwarancje dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, mających zdolność kredytową i będących w stanie spłacać w terminie kredyt. Istnieją jednak wyjątki, gdyż gwarancja de minimis nie jest skierowana dla wszystkich. Nie otrzyma jej przedsiębiorca widniejący w Rejestrze Niesolidnych Klientów, posiadających pomoc publiczną, którą musi spłacić. Ponadto, przedsiębiorca, który łącznie przekroczy 3,5 miliona złotych łącznie gwarancji także nie otrzyma poręczenia. 

 

Dodatkowa gotówka dla przedsiębiorcy może być wielokrotnie ratunkiem dla firmy. Każdy powinien dbać o wizerunek kredytowy, gdyż niewiadomo kiedy może być potrzebna gwarancja lub po prostu dodatkowa linia kredytowa. Kredyt dla firm w postaci kredytu obrotowego dostępny jest w coraz większej ilości banków, pracujących z klientami biznesowymi.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie