Kredyt obrotowy - nowa forma finansowania działalności

Kredyt obrotowy może stanowić często ratunek dla przedsiębiorstwa w radzeniu sobie z zatorami pieniężnymi. Jest on wykorzystywany na bieżącą działalność firmy, a najczęściej zakup materiałów czy surowców.

Kredyt obrotowy - nowa forma finansowania działalności
Problemy z gotówką w firmie?

W szczególności w czasach kryzysu przedsiębiorstwa często mają problem z płatnościami. Główną przyczyną są opóźnienia w otrzymywaniu zapłat za towary i usługi od klientów. W tym przypadku może pomóc kredyt odnawialny. Kredyt obrotowy może być odnawialny lub nieodnawialny, w zależności od potrzeb przedsiębiorcy i umowy kredytowej. Przyznając kredyt, bank zbada historię finansową firmy w bieżącym roku oraz w ciągu dwóch ostatnich lat, jeśli oczywiście firma działa na rynku przez tak długi okres. 

 

Jaki kredyt obrotowy wybrać?

 

Najkorzystniejszym rozwiązaniem dla firmy jest kredyt obrotowy odnawialny. W tym przypadku bank ustala z przedsiębiorstwem limit kredytowy, z którego może korzystać firma w związku z daną potrzebą. Gdy spłaci zaciągnięty kredyt, będzie mogła korzystać nadal z udzielonego limitu, a więc będzie on za każdym razem odnowiony.

 

Kredyt obrotowy nieodnawialny jest nieco gorszym rozwiązaniem, gdyż wypłacone pieniądze przez przedsiębiorcę zmniejszają limit kredytowy na stałe. W związku z tym każda wypłata zmniejsza pulę dostępną dla przedsiębiorstwa.

 

Kilka konkretów

 

Najlepszą obecnie ofertę na rynku, jeśli chodzi o kredyt obrotowy, posiada bank BNP Paribas. Jednym z wymogów jest prowadzenie działalności gosporadczej przez okres minimum 12 miesięcy, a marża banku wynosi 1,20% i prowizja 0,50%. Jest to kredyt obrotowy nieodnawialny.

 

Jeśli chodzi o inny rodzaj kredytu wykorzystywanego na bieżącą działalność, to w banku BNP Paribas dostaniemy kredyt obrotowy w rachunku bieżącym dla małych i średnich firm z marżą 1,30% i prowizją 0,50%. Oba kredyty są dostępne w polskich złotych oraz w walucie euro. Na takich samych warunkach, co kredyt w rachunku bieżącym, otrzymamy kredyt obrotowy odnawialny w banku BNP Paribas. Inne atrakcyjne oferty kredytowe na bieżące wydatki posiada bank PKO Bank Polski oraz Raiffeisen Bank.

 

Liczba ofert kredytowych dostepnych na rynku jest ogromna. Oczywiście najlepszą sytuacją jest brak potrzeby zapożyczania się przez przedsiębiorstwo, jednakze czasem jest to jedyny sposób na przetrwanie trudnych czasów. Na szczęście niejeden bank na pewno przyjdzie z pomocą w problemahc gotówkowych Waszej firmy.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie