Kredyty w rękach banku centralnego

Rząd Islandii chce przekazać kredyty przekraczające możliwości kapitałowe komercyjnych instytucji w ręce banku centralnego. 

Kredyty w rękach banku centralnego
Islandia na przeciw kryzysowi

Islandzki rząd rozważa wdrożenie rewolucyjnych zmian w zapisach prawnych dotyczących udzielania pożyczek przez komercyjne banki. 

Nauczeni doświadczeniem doby kryzysu politycy chcą zapobiec sytuacji, w której balansująca na granicy ryzyka działalność banków udzielających kredyty na kwoty przekraczające ich kapitał oraz zgromadzone na kontach klientów oszczędności prawie doprowadziła stolicę do bankructwa. 

Przygotowany przez partię rządzącą projekt zakłada zwiększenie roli banku centralnego, w ramach obecnych przepisów zdolnego jedynie do stymulowania akcji kredytowych poprzez manipulowanie obiegiem pieniądza i stopami procentowymi, do funkcji jedynego odpowiedzialnego za przekroczenie przez akcje kredytowe wielkości depozytów. 

Kredyty udzielane przez banki komercyjne mogłyby być zarządzane jedynie w ramach posiadanych przez nie oszczędności. Mogłyby też one w dalszym ciągu zajmować się obsługą systemu płatniczego Islandii. 

Pomysł, by kredyty znalazły się w gestii banku centralnego wyszedł od autora zrealizowanego w zeszłym roku projektu umarzającego część długu hipotecznego Islandczyków, Frosti Sigurjonssona.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie